Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Atradumi-2020

Sabiedrībā aktuālas sēņu lietas 2020
Fungi under public attention in 2020
 

Palaikam sēnes nonāk plašas sabiedrības uzmanības lokā: par tām raksta Tīmekļa ziņu portāli un drukātā prese, ziņo radio un televīzija, debatē sociālajos tīklos un citos Tīmekļa forumos. Piedāvājam mūsu skatījumu uz šīm plašāka skanējuma aktualitātēm no sēņu valstības. (Kādas vairāk vai mazāk zīmīgas sēnes mēs, mūsu partneri un ziņotāji ir atraduši attiecīgajā laikposmā, sk. sadaļā "Atradumi-2020".)

 
2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 senāk

Apmeklētāju ievērībai: šajā vietnes sadaļā jaunākie materiāli ir augšā, vecākie - apakšā!


Pavasarim raksturīgas sēnes - šogad jau janvāra beigās!

Ārkārtīgi siltā 2020. gada ziema ir izprovocējusi jau janvāra pēdējā dekādē parādīties pirmajām pavasara sēnēm, kuras parasti sāk augt tikai aprīlī, - parastajai bisītei un parastajam lāčpurnam. Par to 24. janvārī Mikologu biedrībai ziņojis Sergejs Vedjanovs, apliecinot šos atradumus ar fotogrāfijām, kuros redzami vēl pavisam miniatūri šo sugu augļķermeņi, kas uzieti mežos pie Rīgas dienvidu robežas.
Jau janvāra sākumā daži novērotāji bija ziņojuši vietnei dabasdati.lv un Mikologu biedrībai par lielā skaitā sastaptām toverīšu sarkosomām, kuras vēl nesen arī skaitījās agram pavasarim specifiska suga. Tomēr, par cik pēdējos gados ir noskaidrots, ka Latvijā šīs sēnes regulāri aug, lai gan ne pārāk raženi, arī vēlā rudenī un siltā ziemā, šādi ziņojumi vairs neizraisīja īpašu pārsteigumu.

Mikologu biedrības Gada sēne 2020 - smiltāju kaussēne

Ik gadu Latvijas Mikologu biedrība, kurā apvienojušies gan profesionāli sēņu pētnieki, gan amatieri un vienkārši interesenti, izraugās savu Gada sēni. Biedrības izvēle 2020. gadam ir smiltāju kaussēne - nedaudzus centimetrus liela kausveidīga sēne brūnganos toņos, kura patiesi aug tikai piejūras smiltājos un Latvijā ir visai reti sastopama - konstatēta vien pusotrā (vai varbūt divos) desmitos vietu gar Baltijas jūras un Rīgas jūras līča piekrasti, tāpēc arī iekļauta Aizsargājamo sugu sarakstā. Mikologu biedrība cer, ka dabas draugu ziņojumi par jaunām šīs sēnes atradnēm palīdzēs labāk izprast sugas patieso sastopamību Latvijā un tās iespējamās izmaiņas (cerams, ka ne uz slikto pusi). Par novērojumiem vislabāk ziņot tieši Mikologu biedrībai (vai, ja tā šķiet ērtāk un pierastāk, varat mūsu vietnei: e-adrese; jebkurā gadījumā visi dati nonāks Latvijas mikologu kopīgajā novērojumu krājumā). Pirms ziņot, pamēģiniet puslīdz gūt pārliecību, ka pamanītā patiesi ir smiltāju kaussēne, nevis kāda cita, daudz parastāka kaussēņu ģints pārstāve! Ar atrašanos sugai specifiskajā biotopā - piejūras kāpu zonā - var nepietikt, jo reizēm tur gadās arī daža cita kaussēne. Tādēļ rūpīgi pārbaudiet, vai augļķermenim piemīt ilustrācijās atainotās un parakstos izklāstītās Gada sēnes 2020 raksturīgākās iezīmes. Ziņojumam noteikti pievienojiet fotoattēlu!

 Plašsaziņas līdzekļu ievērībai! Šīs ziņas tekstu ir atļauts pārpublicēt, taču nesagrozītā veidā un obligāti ar norādi "pārpublicēts no senes.lv".Smiltāju kaussēne patiešām aug tikai piejūras smiltājos (šeit: tikai ~15 m no ūdens!), reizēm pa vienai, tomēr parasti bariņos, paretam - pat stipri ciešos (kā šajā atradnē!). Normāli kausiņš ir vien pa pusei ārā no smiltīm (atsegtāks - ja vējs ir smiltis aizpūtis). Kausiņa mala ir zāģveidīgi robota, iekšpuse ir tumši brūna, ārpuse - gaišā okerkrāsā. Smiltāju kaussēne izceļas citu kaussēņu starpā ar izteikto "kātiņu"  (kurš sastāv no kopā salipuša sēnes micēlija un smilšu graudiņiem) un kausiņa apakšējās (ārējās) virsmas spieķveidīgo sakrunkojumu.  Tās ir visdrošākās pazīmes, kā šo sēni atšķirt no citām kaussēnēm.
 
Paziņojums par Gada sēni 2020 šīs ziņas autentiskākajā avotā - Mikologu biedrības vietnē. Tās sadaļu "Gada sēnes" skatiet šeit.
 

 
! Šīs sadaļas 2019. gada lappusē: eksotiska un neparasta
Austrālijas un Jaunzēlandes sēne pērn pamanīta arī Latvijā!
 !
 

 
2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 senāk
 

Vietnes sadaļas