Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Fotohronika-2012

Sabiedrībā aktuālas sēņu lietas 2012
Fungi under public attention in 2012
 

Palaikam sēnes nonāk plašas sabiedrības uzmanības lokā: par tām raksta Tīmekļa ziņu portāli un drukātā prese, ziņo radio un televīzija, debatē sociālajos tīklos un citos Tīmekļa forumos. Piedāvājam mūsu skatījumu uz šīm plašāka skanējuma aktualitātēm no sēņu valstības. (Konkrēti kuras vairāk vai mazāk zīmīgas sēņu sugas ir bijušas sastopamas attiecīgajā laikposmā, sk. mūsu vietnes "Fotohronikā 2012".)

 
2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 senāk

Apmeklētāju ievērībai: šajā vietnes sadaļā jaunākie materiāli ir augšā, vecākie - apakšā!


Viltus "šampinjoni", bet par laimi - ēdami

Kāds portāla DELFI apmeklētājs rubrikā "Aculiecinieks" priecīgs ziņo (sk. šeit), ka savā augļu dārzā pielasījis pilnu bļodu ar šampinjoniem un tā ticis pie ārkārtīgi labām pusdienām. Taču pievienotie foto nepārprotami liecina, ka dārzā augušās sēnes ir nevis šampinjoni jeb atmatenes, bet gan vairoga sārtlapītes (Entoloma clypeatum)! Ziņas un foto iesūtītājs ir krietni riskējis, lietodams pārtikā sēnes, kuras patiesībā nepazīst. Viņam ir laimējies - šīs sugas sārtlapītes patiešām ir ēdamas. Taču pavasarī aug arī citu sugu sārtlapītes, no kurām dažas ir pat stipri indīgas!


Izcila retuma atradums: toverīšu sarkosoma

Pēc septiņu gadu pārtraukuma Latvijā atkal ir atrasta ārkārtīgi retā, Sarkanās grāmatas 0. kategorijā un Aizsargājamo sugu sarakstā iekļautā toverīšu sarkosoma (Sarcosoma globosum). Šo sēni jaunā vietā, proti, Alūksnes apkārtnē, nejauši uzgājuši Valdis Pilāts un Anita Namatēva, kad 2012.g. aprīlī bija devušies mežā ar sēnēm nesaistīta dabas pētniecības projekta ietvaros (fotoattēlus sk. Mikologu biedrības vietnē šeit).


Gailenes un citas ēdamās sēnes - vēl janvārī!

2011./2012. gada ziemas neparasti siltais sākums pārsteidza ne vienu vien mežā gājēju ar to, ka joprojām varēja atrast vistipiskākās vasaras sēnes - parastās gailenes, dažkārt pat gleznaini pa pusei apsnigušas! (Skat. DELFI rubriku "Aculiecinieks", konkrēti, šeit.) Pateicoties šādam dabas untumam un mikologu skaidrojumiem plašsaziņas līdzekļos, plašāku publikas ievērību guva arī divas ēdamu sēņu sugas, kurām augšana vēlā rudenī un siltā ziemā ir pavisam parasta lieta, proti, samtainās ziemenes un austeru sānauses. Skat. arī mūsu vietnes fotohroniku šeit.


Latvijas Mikologu biedrības Gada sēne 2012

Ik gadu Latvijas Mikologu biedrība, kurā apvienojušies gan profesionāli sēņu pētnieki, gan amatieri un vienkārši interesenti, izraugās Gada sēni. Biedrības izvēle 2012. gadam ir vēdekļa sārtaine - ļoti reta, aizsargājama sēne, kuru pēc ilga pārtraukuma bija izdevies atkal atrast 2011. gadā.

 


Vēdekļa sārtaine (Rhodotus palmatus) dažādos vecumos 2011. gada oktobrī pie Amatas. Pilns toreiz uzņemto fotogrāfiju klāsts un sugas apraksts ir atrodami šeit.
 

No apakšas, cauri spīdošā saules gaismā, šī sēne patiešām izskatās kā vēdeklis!
 

 
2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 senāk
 

Vietnes sadaļas

 

Titullappuse