Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Citādās 

Parastais lāčpurns
  Morchella esculenta Smailais lāčpurns
 

Pavasarī augoša prāva vai pat liela (līdz >20 cm augsta) askusēne ar šūnveidīgi sakrokotu, aptuveni olveidīgu cepurīti brūndzeltenā, brūnpelēkā vai tml. krāsā, ar bālganu vai dzeltenīgu kātiņu. Cepurītes šūnas ir noapaļotas, taču atšķirīgas izmēros, diezgan neregulāras pēc formas un izkārtojuma. Gan cepurīte, gan kātiņš ir dobi; tie saauguši kopā visā cepurītes augstumā. Aug aprīlī un maijā mežos zem lapukokiem, krūmājos, parkos, kapsētās, dažkārt pat ielasmalu zālājos, turklāt gandrīz vienmēr - grupās. Sastopamība - ne visai bieži. Ēdama, taču pirms cepšanas ieteicams neilgi novārīt.

 

2020. gadā, kad meteoroloģiskā ziema faktiski neiestājās, pirmais parastā lāčpurna eksemplārs, lai arī pavisam sīciņs, ir novērots jau 24. janvārī (Sergejs Vedjanovs Pierīgā).

Parastā lāčpurna cepurīte ir olveidīga un sakrokota; krokojuma šūnas ir noapaļotas, atšķirīga lieluma, diezgan neregulāras pēc formas un izkārtojuma.
Cepurīte var būt gan koši brūndzeltena (pārsvarā cilvēka pārveidotā vidē, šeit: kapsētā), gan brūnpelēka (pārsvarā dabiskā vidē), gan līdzīgos toņos.

Parastajam lāčpurnam gan cepurīte, gan kātiņš ir dobi;
tas atšķiras pēc uzbūves no dažas līdzīgas sēnes ar to,
ka cepurīte ir saaugusi ar kātiņu itin visā tās augstumā
(zvana lāčpurnam ir saaugusi tikai pusē no augstuma,
savukārt parastajam ķēvpupam - vienīgi pie galotnes).

Vēl attēlus un skaidrojumus sk. mūsu divvalodīgās (Lv+En) vietnes fungi.lv lappusēs. Klikšķiniet uz sīkattēliem!

 

 Pamatojoties uz pētījumiem molekulārā līmenī, dažos pēdējos gados lāčpurnu ģints sistemātika un taksonomija ir daļēji mainījusies.
 No sēņotāja skatpunkta šīm akadēmiska rakstura izmaiņām nav it nekādas nozīmes, tādēļ mūsu vietnē pagaidām ir saglabāta vecā.
 Atbilstoši jaunajai sistemātikai un taksonomijai senes.lv lāčpurnu lappuses droši vien mainīsim pirms 2021. gada pavasara sezonas.


No  iepriekšējo  gadu  hronikām

Parastie lāčpurni Siguldā (2015): pa kreisi - Kr. Barona ielas malā (zālājā starp brauktuvi un ietvi), pa labi - kapsētā (pie dzīvžoga).

2015.g. simtiem lāčpurnu bija izauguši Rīgas centrā, nelielā zālāja platībā starp Aspazijas bulvāri un pilsētas kanālu (sk. LNT video).

Krietna parasto lāčpurnu raža ceļā uz ēdamgaldu (2014).

(Lai gan dažs sēņotājs lāčpurnus nevāra, bet uzreiz cep, 
citam tie nevārīti mēdz izraisīt gremošanas traucējumus.)

 Lāčpurni (4)

 
 
 

Citādās 

Smailais lāčpurns