Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Atradumi-2019

Sabiedrībā aktuālas sēņu lietas 2019
Fungi under public attention in 2019
 

Palaikam sēnes nonāk plašas sabiedrības uzmanības lokā: par tām raksta Tīmekļa ziņu portāli un drukātā prese, ziņo radio un televīzija, debatē sociālajos tīklos un citos Tīmekļa forumos. Piedāvājam mūsu skatījumu uz šīm plašāka skanējuma aktualitātēm no sēņu valstības. (Kādas vairāk vai mazāk zīmīgas sēnes mēs, mūsu partneri un ziņotāji ir atraduši attiecīgajā laikposmā, sk. sadaļā "Atradumi-2019".)

 
Aktuāli  2019 Aktuāli  2018 Aktuāli  2017 Aktuāli  2016 Aktuāli  2015 Aktuāli  2014 Aktuāli  2013 Aktuāli  2012 Aktuāli  sen

Apmeklētāju ievērībai: šajā vietnes sadaļā jaunākie materiāli ir augšā, vecākie - apakšā!


2019. gada sēņu izstādes, semināri, pārgājieni

2019. gada rudens puse bija bagāta ar daždažādiem sēnēm veltītiem publiskiem pasākumiem: sēņu izstādēm, sēņu iepazīšanas pārgājieniem, izglītojošiem semināriem par sēnēm u.tml. Piedāvājam šādu pasākumu apkopojumu, kādu to sniegusi Latvijas Mikologu biedrība (ar nelieliem precizējumiem un papildinājumiem no mūsu puses). Gandrīz visus pasākumus vadīja Dabas muzeja mikoloģes - Diāna Meiere un Inita Dāniele.

 
 

Par spīti akūtajam sēņu deficītam lielākajā daļā Latvijas, kuru bija izraisījis jau krietnu laiku valdošais sausums un karstums, Dabas muzeja sēņu izstādē pārstāvēto sugu klāsts atkal bija diezgan plašs! Lai to panāktu, lielas pūles bija pielikuši ne tikai paši muzeja darbinieki, dodamies sēņu ievākšanas ekspedīcijās uz neierasti attālām vietām (galvenokārt Latvijas austrumos, kur pēdējā laikā bija lietaināks), gan vākšanai piesaistītie Daugavpils universitātes studenti, gan senes.lv personāls (skat. ilustrāciju un tās parakstu), gan brīvprātīgie atbalstītāji no sēņu entuziastu vidus.

 

Dabas muzeja sēņu izstādes pats lielākais eksponāts - iespaidīga krokainā kazbārde - vēl dabā, trīs dienas pirms ievākšanas izstādei. Diemžēl varenā sēne jau tobrīd bija sākusi karstumā un sausumā apkalst, bet izstādes norises gaitā tā apkalta arvien stiprāk un stiprāk.
Gan šo eksponātu, gan virkni citu retumu (zeltaino koralleni, bārkstaino mušmiri, plīvurpūču tīmeklenes u.c.) izstādei piegādāja senes.lv.

Gada sēnei 2019 – pirmais novērojums šosezon

Latvijas Mikologu biedrība ir saņēmusi ziņu par savas Gada sēnes 2019 – ābeļu sarkodoncijas – pirmo novērojumu šajā sezonā. To piemājas dārzā Rīgā, Ziepniekkalnā uz vecas ābeles jūlija beigās pamanījis Rūdolfs Egle. Tiesa, paši pirmie ziņojumi par šo sugu bija parādījušies jau gada pašā sakumā, taču tie attiecās uz novērojumiem iepriekšējās sezonās. Diemžēl vēl septembra vidū šis ziņojums joprojām bija vienīgais.

 
Gada sēnes 2019 - ābeļu sarkodoncijas - pats pirmais novērojums šajā sezonā (Rīgā, Ziepniekkalnā). Foto: © Rūdolfs Egle.

Latvijā beidzot taps pamatīga sēņu grāmata!

No Latvijas Dabas muzeja mūs sasniegusi iepriecinoša ziņa: tur izlemts, ka ir vajadzīga tepat Latvijā tapusi sēņu grāmata. Paredzams, ka tajā būs pārstāvētas apm. 500 sēņu sugu - gan bekas, gan lapiņsēnes, gan piepes un klājpiepes, gan visnevisādas citas. Protams, pēdējos gados Latvijā jau tikušas izdotas šādas - kataloga stilā - sēņu grāmatas, taču tās bijušas vai nu ārzemju darbu tulkojumi, vai arī mikoloģijai ne diži tuvu vietējo pašdarbnieku kompilējumi. Pirmie īsti neatspoguļo tieši Latvijā sastopamo sugu klāstu, sastopamības biežumu, augšanas periodus un biotopus. Otrie grēko ar lielākām vai mazākām neprecizitātēm un ir pavāju izpratni par to, kura īpašība kādai sēņu sugai ir nozīmīga un kura ne. Jauno sēņu grāmatu gan teksta, gan ilustrāciju ziņā veidos Latvijas sēņu valstību reāli pārzinoši vietējie speciālisti - Dabas muzeja mikoloģes Inita Dāniele un Diāna Meiere. Sugu aprakstu ilustrēšanai tiks piesaistīti, kur nepieciešams, arī ārēji fotogrāfiju avoti (domājams, ka to vidū būs arī senes.lv fotoarhīvs). Sagatavošana ir bez vilcināšanās sākta, taču darba apjoms ir iespaidīgs, tā ka grāmatu iecerēts laist klajā 2021. gadā.

 Plašsaziņas līdzekļu ievērībai! Šīs ziņas tekstu ir atļauts pārpublicēt, taču nesagrozītā veidā un obligāti ar norādi "pārpublicēts no senes.lv".

   

Mikologu biedrības Gada sēne 2019 – ābeļu sarkodoncija

Ik gadu Latvijas Mikologu biedrība, kurā apvienojušies gan profesionāli sēņu pētnieki, gan amatieri un vienkārši interesenti, izraugās Gada sēni. Biedrības izvēle 2019. gadam ir ābeļu sarkodoncija (Sarcodontia crocea) - uz vecām ābelēm (daudz retāk - uz citiem augļukokiem) klājeniski augoša adateņsēne dzeltenīgos un oranžbrūnos toņos. Jau tagad ir gana reta un, jādomā, kļūs vēl retāka, jo vecie ābeļdārzi tiek strauji likvidēti. Tāpēc jāapzina sugas pašreizējā izplatība Latvijā, lai varētu laikus sākt apdomāt un rosināt pasākumus, kas pasargātu to no pilnīgas izzušanas. (Šeit jāuzsver, ka sēne iemitinās vienīgi vecās, bojātās, novājinātās ābelēs, bet neapdraud jaunākas, veselas, vēl pilnā sparā ražojošas ābeles). Ziņojumus par šīs sugas novērojumiem (ar vietas, laika, atradēja norādi un apliecinošiem foto) sūtiet Mikologu biedrībai vai vietnei dabasdati.lv (vai, ja tā šķiet ērtāk un pierastāk, mūsu vietnei: e-adrese; jebkurā gadījumā visi dati nonāks Latvijas mikologu kopīgajā novērojumu krājumā).

 Plašsaziņas līdzekļu ievērībai! Šīs ziņas tekstu ir atļauts pārpublicēt, taču nesagrozītā veidā un obligāti ar norādi "pārpublicēts no senes.lv".

Paziņojums par Gada sēni 2019 šīs ziņas autentiskākajā avotā - Mikologu biedrības vietnē. Tās sadaļu "Gada sēnes" skatiet šeit.
 

 
Aktuāli  2019 Aktuāli  2018 Aktuāli  2017 Aktuāli  2016 Aktuāli  2015 Aktuāli  2014 Aktuāli  2013 Aktuāli  2012 Aktuāli  sen
 

Vietnes sadaļas