Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Atradumi-2021

Sabiedrībā aktuālas sēņu lietas 2021
Fungi under public attention in 2021
 

Palaikam sēnes nonāk plašas sabiedrības uzmanības lokā: par tām raksta Tīmekļa ziņu portāli un drukātā prese, ziņo radio un televīzija, debatē sociālajos tīklos un citos Tīmekļa forumos. Piedāvājam mūsu skatījumu uz šīm plašāka skanējuma aktualitātēm no sēņu valstības. (Kādas vairāk vai mazāk zīmīgas sēnes mēs, mūsu partneri un ziņotāji ir atraduši attiecīgajā laikposmā, sk. sadaļā "Atradumi-2021".)

 
2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 senāk

Apmeklētāju ievērībai: šajā vietnes sadaļā jaunākie materiāli ir augšā, vecākie - apakšā!


Latvijas Mikologu biedrība ieguvusi "otro elpu"

Jau gandrīz divus gadu desmitus vecā Latvijas Mikologu biedrība, kurā apvienojušies gan profesionāli sēņu pētnieki, gan dažāda līmeņa amatieri, gan vienkārši sēņu valstības interesenti, pēdējos gados bija pamazām zaudējusi savu sākotnējo sparu. Tiesa, biedrība joprojām ik gadu iekšējā balsojumā izraudzījās savu Gada sēni un apkopoja saņemtos ziņojumus par tās novērojumiem, daži zinošākie un aktīvākie biedri ik gadu rudens pusē vadīja sēņu izstādes, seminārus un tamlīdzīgus pasākumus dažādos Latvijas reģionos. Taču biedrības iekšējā dzīve arvien vairāk pieklusa, arī tajā reāli piedalošos biedru skaits arvien vairāk saruka. (Sava loma tur bija arī ārējiem apstākļiem: tā, tradicionālās gadskārtējās mikologu nometnes izjauca te nenormāli sausais, sēnēm nelabvēlīgais laiks ieplānotajā norises termiņā, te Covid-19 pandēmijas izraisītie riski un ierobežojumi.)

 
 

Taču š.g. martā, sasparojoties līdzšinējai valdei un aktīvi iesaisoties gan dažiem ilggadīgajiem biedriem, gan jaunpienācējiem, biedrība ir piedzīvojusi, varētu teikt, savu otro piedzimšanu. Biedru skaits ir spēji pieaudzis, vairumam nākot no Facebook grupas "Mikologu biedrība un draugi" kontingenta, taču ne tikai. Atjauninājies biedrības valdes sastāvs, un tagad tajā līdzas dažādu specializāciju profesionālajiem mikologiem ir arī darbīgākie amatieri. Valdes priekšsēdētāja, tāpat kā iepriekš, ir Dabas muzeja mikoloģe Diāna Meiere (bet valdes locekļu vidū tagad, starp citu, ir arī senes.lv pārstāvis). Jau paspējis notikt arī paplašinātās biedribas pirmais publiskais pasākums, tikai pandēmijas dēļ, protams, attālinātā formātā: ilustrēts priekšlasījums "Šī mēneša 10 sēnes". Iecerēts, ka šādi priekšlasījumi notiks ik mēnesi arī turpmāk, bet tiem pa starpām - vēl citi par dažādām mikoloģiskām tēmām. Ja pandēmijas izraisītie riski un ierobežojumi mazināsies, gada siltajos mēnešos sekos arī klātienes pasākumi dabā - sēņu iepazīšanas pārgājieni u.c.

 

Ja arī jūs vēlaties pievienoties Latvijas Mikologu biedrībai, aizpildiet iestāšanās anketu šeit vai arī sazinieties pa e-pastu mikologu.biedriba@inbox.lv. Ja gribat vispirms vairāk uzzināt par biedrību, skatiet tās vietnē šeit (vēl vecajā, kuru šopavasar nomainīs pārveidota, turklāt ar citu Tīmekļa adresi).

Mikologu biedrības Gada sēne 2021 - smailā stiklene

Ik gadu Latvijas Mikologu biedrība, kurā apvienojušies gan profesionāli sēņu pētnieki, gan amatieri un vienkārši interesenti, izraugās savu Gada sēni. Biedrības izvēle 2021. gadam ir savā ziņā neparasta: tā nav nedz kāds īpašais retums (kā pērnā smiltāju kaussēne vai aizpērnā ābeļu sarkodoncija), nedz tādā vai citādā ziņā izcili bīstama sēne (kā 2011. gada zaļā mušmire vai 2013. gada brants), nedz, tieši otrādi, cilvēka saimnieciskās darbības augļus aizsargājoša sēne (kā 2015. gada lielā pergamentsēne). Tātad, šoreiz Gada sēnes godā ir smailā stiklene - neliela, toties vizuāli uzkrītoša sēne: izcili koša, gļotaini spīdīga, it kā no krāsaina stikla darināta. Tā ir gana bieži sastopama daždažādās zālainās vietās: dabiskās pļavās, ganībās, mežos, zāļu purvos, reizēm pat parkos un citos pilsētu zālājos. Tādējādi ikviens interesents, pat ja līdz šim vēl nav ievērojis, to viegli varēs pamanīt.

 
 Paziņojums par Gada sēni 2021 šīs ziņas autentiskākajā avotā - Mikologu biedrības vietnē. Tās sadaļu "Gada sēnes" skatiet šeit.
 

Par cik smailā stiklene ir tik parasta suga, nav nekāds pārsteigums, ka Mikologu biedrības paziņojumā šoreiz iztrūkst gandrīz tradicionālais aicinājums ziņot par saviem Gada sēnes atradumiem šai biedrībai vai citam ar mikoloģiju saistītam nodibinājumam. Taču līdzās smailajai stiklenei stikleņu ģintī ir vairāki desmiti citu sugu, no kurām Latvijā līdz šim brīdim konstatēti tikai divi desmiti, turklāt ne viena vien ir ļoti reti vai pat ārkārtīgi reti sastopama. Ziņojumi par šādu retumu atradumiem ļoti interesētu mikologus! Diemžēl pat speciālistam bieži vien nav viegli atšķirt dažu īpaši reto stikleni no citas parastākas, un uzdevums kļūst vēl grūtāks, ja tas jāpaveic tikai pēc atsūtītās fotogrāfijas. Tāpēc mūsu ieteikums būtu: pievērsiet uzmanību pirmām kārtām tām stiklaina paskata sēnēm, kurām krāsa uzkrītoši atsķiras no stikleņu ģintī visizplatītākajiem toņiem - sarkanajiem, oranžajiem, dzeltenajiem. Šādi varētu pamanīt un atpazīt tādus retumus kā zaļo stikleni vai rožaino stikleni. Par atradumiem varat ziņot Mikologu biedrībai vai mums (e-adrese).

 Plašsaziņas līdzekļu ievērībai! Šīs ziņas tekstu ir atļauts pārpublicēt, taču nesagrozītā veidā un obligāti ar norādi "pārpublicēts no senes.lv".

Latvijas Mikologu biedrības Gada sēne 2021 - smailā stiklene
Latvijas Mikologu biedrības Gada sēne 2021 - smailā stiklene

Lielās Latvijas sēņu grāmatas triumfa gājiens

Pērn iznākusī Lielā Latvijas sēņu grāmata, ko sarakstījušas Latvijas Dabas muzeja mikoloģes Inita Dāniele un Diāna Meiere, guvusi izcilu atsaucību plašā publikā. Vairākās lielajās grāmatnīcās tā daudzas nedēļas bijusi pirktāko grāmatu saraksta pašā virsotnē vai tuvu tai. Grāmatnīcām Jānis Roze jaunā gada sākumā apkopojot datus par visu aizgājušo gadu, izrādījies, ka Lielā Latvijas sēņu grāmata ir visvairāk pārdotā arī visa gada griezumā! Sākumā grāmata tika pirkta tik strauji, ka jau drīz pēc pirmās tirāžas laišanas klajā izdevniecībai Jāņa sēta bija jāķeras pie nākamo tirāžu drukāšanas.

 
Grāmatnīcu tīkla Jānis Roze 2020. gadā pirktāko grāmatu saraksta pats augšgals.
 

 
2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 senāk
 

Vietnes sadaļas