Vietnes sadaļas

     

Atradumi-2024

Sabiedrībā aktuālas sēņu lietas 2024
Fungi under public attention in 2024
 

Palaikam sēnes nonāk plašas sabiedrības uzmanības lokā: par tām raksta Tīmekļa ziņu portāli un drukātā prese, ziņo radio un televīzija, debatē sociālajos tīklos un citos Tīmekļa forumos. Piedāvājam mūsu skatījumu uz šīm plašāka skanējuma aktualitātēm no sēņu valstības. Šogad cilvēkresursu deficīta dēļ aktualitāšu hroniku atkal veidojam visai skopu, konspektīvi ziņojot tikai par, mūsuprāt, pašu būtiskāko.

 
2024 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 senāk

Apmeklētāju ievērībai: šajā vietnes sadaļā jaunākie materiāli ir augšā, vecākie - apakšā!


Dabas muzeja sēņu izstāde šoreiz tikai oktobrī

Rudens pusē nemitīgi valdot sausumam un karstumam, sēņu sugu klāsts Latvijas dabā bija tik stipri sarucis, ka Latvijas Nacionālajam dabas muzejam nācās septembra vidū ieplānoto sēņu izstādi atlikt uz vēlāku laiku - cerībā, ka vēl kārtīgi uzlīs un sēnes sāks augt raženāk. Cerība vairāk vai mazāk piepildījās, izstāde notika 4.-6. oktobrī, un tajā bija eksponēti divi simti sēņu sugu - jūtami mazāk nekā labvēlīgākajos gados, tomēr nebūt ne tik maz.

Vēl viens Latvijas Mediju izdevums par sēnēm

Izdevniecība Latvijas Mediji savas tematisko žurnālu sērijas Padoms rokā! ietvaros laidusi klajā izdevumu Sēņu laiks. Tā galvenā autore ir bioloģe, cilvēku un dzīvnieku fizioloģe Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūtā Dina Bēma, kura šī izdevuma tapšanā sadarbojusies ar Latvijas nacionāla dabas muzeja mikoloģēm Initu Dānieli un Diānu Meieri. Savu roku jaunā izdevuma saturam ir pielicis vēl Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra “Gaiļezers” Intensīvās terapijas klīnikas vadītājs, toksikologs Roberts Stašinskis, kā arī sēņu entuziaste un teicama pazinēja Līga Jēka. Izdevumā ir arī sēņu ēdienu receptes – gan vienkārši pagatavojamas, gan mazliet sarežgītākas un ar svešzemju garšas niansēm.

 
     
Žurnāla Padoms rokā! izdevuma Sēņu laiks (64 lpp.) vāks

Mikologu biedrības 2024. gada publiskie pasākumi

Latvijas Mikologu biedrība, pateicoties pēdējos gados klāt nākušo biedru entuziasmam un ar dabas lietām saistītu organizāciju finansiālam atbalstam, 2024. gadam ieplānojusi vēl nepieredzēti vērienīgu publisko pasākumu klāstu, no kuriem daļa tiks rīkoti patstāvīgi, daļa - kopā ar citām organizācijām.

 
 

  Sēnēm nelabvēlīgu laikapstākļu dēļ Latvijas Nacionālais dabas muzejs pārcēla sēņu izstādi uz vēlāku laiku un saīsināja. Tā norisinājās tikai trīs dienas – 4.- 6. oktobrī.

Ikmēneša radioraidījums "Micēlijs": populāri par sēnēm

Kopš š.g. februāra Latvijas radio programmā "Naba" katra mēneša pēdējā sestdienā 10:00 skan raidījums "Micēlijs", kurā Latvijas Mikologu biedrības valdes locekļi Evita Veinberga un Ivo Treide, iztaujājot vēl kādu sēņu lietās kompetentu cilvēku, vieglā un populārā stilā, bet reizē korekti apgaismo klausītājus par dažādiem sēņu valstības aspektiem. Jau izskanējušos raidījumus vēl aizvien var noklausīties Latvijas sabiedrisko mediju (LSM) portālā:

 

2024. gada 24. februāris
Kāda būtu pasaule, ja nebūtu sēņu

2024. gada 30. marts
Indīgās sēnes

2024. gada 27. aprīlis
Murķeļi neeksistē un citas pavasara sēnes

2024. gada 25. maijs
Vai tu atšķir mušmiri no ēdamām sēnēm?

 

2024. gada 29. jūnijs
Cik gaileņu sugu ir tavā groziņā?

!

2024. gada 27. jūlijs
2024. gada 31. augusts
'Micēlijs' atvaļinājumā
(esot aizgājis bekot...)

2024. gada 28. septem.
Sēņu kari

2024. gada 26. oktobris
Sēnes un skudras

Apkopojums Latvijā sastopamajām bazīdijsēņu sugām

Pēc vairākus gadus ilgiem mūsu valsts vadošo mikologu pūliņiem ir laists klajā Latvijas makroskopisko bazīdijsēņu konspekts, kurā ir apkopotas pēc iespējas visas mūsu zemē konstatētās bazīdijsēņu, tātad, beku un lapiņsēņu, piepju un sīkpiepju, pūpēžu un zemeszvaigžņu, klājenisko koksnes sēņu, koraļ- un vālesveidīgo sēņu un vēl visvisādu sēņu sugas. Katrai sugai bez zinātniskā nosaukuma latīņu valodā (daļai - arī izplatītākā sinonīma) dots nosaukums latviešu valodā (dažai sugai tāds pirmoreiz izveidots), raksturīgās augšanas vietas (substrāts un biotops), aptuvenais sastopamības biežums, informācijas avots par sugas klātbūtni Latvijā (paraugu kolekcija, drukas darbs vai interneta resurss). Kopumā ir ietvertas 1719 sēņu sugas.

 
   
 

Saprotams, ka šis konspekts nav jāuztver kā absolūta, akmenī cirsta patiesiba. Dažas sugas neizbēgami būs palikušas ārpus tā: kāda var būt Latvijā konstatēta pārāk nesen, citas atradums var būt dokumentēts visai "eksotiskā" informācijas avotā (piem., ārvalsts), kuru izskatīt konspekta sastādītājām ne prātā nenāca vai arī banāli pietrūkās laika, vēl cita var būt pat vienkārši izlaista. Gluži tāpat kāda suga var būt faktiski lieka - vai nu reiz pagātnē nepareizi noteikta, vai arī pēc jaunākajām atziņām pievienota citai sugai. Tomēr kopumā šis konspekts neapšaubāmi ir pats uzticamākais un izsmeļošākais informācijas avots par makroskopisko bazīdijsēņu sugu klātbūtni Latvijā. Saite uz to - šeit:

 
Latvijas makroskopisko bazīdijsēņu konspekts
LVMI "Silava" Tīmekļa vietnē (PDF formātā, <1 MB)

Mikologu biedrības Gada sēne 2024 - zilzaļā hlorociborija

Ik gadu Latvijas Mikologu biedrība, kurā apvienojušies gan profesionālie sēņu pētnieki, gan amatieri un vienkārši interesenti, izraugās savu Gada sēni. Biedrības izvēle 2024. gadam ir izmēros sīka, toties koša un baros augoša kausveida sēne, kuras augļķermeņi veidojas uz trupošām lapkoku kritalām un kuru ir viegli pamanīt pat tādos laikaposmos, kad uz kritalas nav neviena augļķermeņa. Tā ir zilzaļā hlorociborija (biedrības paziņojumu sk. šeit).

 
   
Ražīga zilzaļās hlorociborijas atradne uz kritalas  (fragments)
(Mikologu biedrības publicitātes foto, autore Ilze Viļumsone)
 
Gada sēne 2024: Mikologu biedrības paziņojums
 

 
2024 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 senāk
 

Vietnes sadaļas