Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Citādās 

Parastā bisīte
  Gyromitra esculenta Dižā bisīte
 

Pavasarī bieži sastopama prāva (caurmērs nereti 10 cm) askusēne ar neregulāras formas, smadzeņveidā krokotu cepurīti tumšbrūnos toņos un ar īsu baltganu kātiņu. Aug sausos smilšainos mežos, īpaši - zem priedēm, izcirtumos, ceļmalās. Bieži tiek nekorekti dēvēta par murķeli (Morchel - vāciski lāčpurns). Bez kārtīgas termiskās apstrādes ir stipri indīga, tomēr pēc pareizi veiktas apstrādes kļūst ēdama (sk. zemāk).

Parastās bisītes cepurīte ir smadzeņveidīgi sakrokota, dažreiz smalkāk, citreiz rupjāk. Tās krāsa ar tumši sarkanbrūna, dažkārt - gandrīz melna.

Bisītes kātam šķērsgriezumā tāpat piemīt neregulāri sakrokota forma.


Parastā un dižā bisīte – indīgas vai ēdamas?

Atbilde ir: gan indīgas, gan ēdamas! No vienas puses, parastā un dižā bisīte ir izteikti indīgas sēnes, tā ka pasaulē reģistrēti pat daži letāli iznākumi. No otras puses, tajās esošais toksīns (giromitrīns), pretēji daudzu citu sēņu toksīniem, karstumā noārdās, un tā atliekas var tikt izvadītas ārā no sēnes. Tādējādi pēc pareizas termiskās apstrādes bisīte kļūst ēdama. Taču jārēķinās, ka pareizā apstrādes procesa pārkāpums paviršības vai nejaušības dēļ var izraisīt nopietnu saindēšanos. Tādēļ parasto (arī dižo) bisīšu ievākšana un lietošana uzturā tomēr ir saistīta ar risku, no kura labāk būtu izvairīties.

Kā pareizi apstrādāt bisītes, lai nesaindētos?

Drošas termiskās apstrādes process, kuru, atsaucoties uz prof. Perti Heinonenu (Somija), savā grāmatā "Sēnes ir visur" izklāsta Edgars Vimba, ir šāds:
 ● bisītes jānovāra 10 minūtes lielākā ūdens daudzumā (labi ventilētā telpā, lai nesaelpotos indīgos izgarojumus!);
 ● novārījuma ūdens jānolej un sēnes kārtīgi jānoskalo ar aukstu tekošu ūdeni;
 ● vēlreiz jānovāra 10 minūtes, ūdens atkal jānolej un sēnes vēlreiz jānoskalo.
Būtībā tādu pat procedūru ir ievērojuši arī senes.lv veidotāji, kad vēlējās iepazīt, kā garšo gan parastā, gan dižā bisīte. Tomēr ikdienā no tām atturas! Lai toksīna (giromitrīna) noārdīšanās un izvadīšanās no sēnēm uzsāktos vēl pirms vārīšanas, dažkārt bisītes ilgstoši kaltē (pat pusgadu) vaļējā traukā. Bisītes tikai cepot bez iepriekšējas novārīšanas, toksīna noārdīšanās un īpaši - izvadīšanās norit daudz neefektīvāk, un risks saindēties ir visai augsts.

 

 

Vēl attēlus un skaidrojumus sk. mūsu divvalodīgās (Lv+En) vietnes fungi.lv lappusēs. Klikšķiniet uz sīkattēliem!

 
 

No  2015. gada  hronikas

Šo izcilo bisīti senes.lv fotogrāfs ievāca pēc Latvijas Dabas muzeja pasūtījuma,
lai tā, atveidota mulāžā, varētu priecēt šī muzeja apmeklētājus visu cauru gadu.
Taču ne mūsu vainas dēļ šīs izcilās bisītes mulāža tomēr netiks muzejā izstādīta.

Bisītes (5)

 
 
 

Citādās 

Dižā bisīte