Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Atradumi-2018

Sabiedrībā aktuālas sēņu lietas 2018
Fungi under public attention in 2018
 

Palaikam sēnes nonāk plašas sabiedrības uzmanības lokā: par tām raksta Tīmekļa ziņu portāli un drukātā prese, ziņo radio un televīzija, debatē sociālajos tīklos un citos Tīmekļa forumos. Piedāvājam mūsu skatījumu uz šīm plašāka skanējuma aktualitātēm no sēņu valstības. (Kādas vairāk vai mazāk zīmīgas sēnes mēs vai mūsu partneri esam atraduši attiecīgajā laikposmā, sk. mūsu sadaļā "Atradumi-2018".)

Aktuāli  2018 Aktuāli  2017 Aktuāli  2016 Aktuāli  2015 Aktuāli  2014 Aktuāli  2013 Aktuāli  2012 Aktuāli  sen

Apmeklētāju ievērībai: šajā vietnes sadaļā jaunākie materiāli ir augšā, vecākie - apakšā!


UZMANĪBU! Sadaļā "Mūsu atradumi 2017" tagad ir 2017. gada interesantāko atradumu ilustrēts pārskats pilnā apjomā (8 lpp.):

janv. – aprīlis maijs – jūlijs viss augusts septembris-1 septembris-2 septembris-3 septembris-4 oktobris – dec.

Zem pamatmateriāla – foto un tekstiem – vairākās lappusēs tagad ir vēl rubrika "Citi zīmīgi atradumi īsumā" (ar saitēm uz foto!)


Mikologu biedrības Gada sēne 2018 – milzu apaļpūpēdis

Ik gadu Latvijas Mikologu biedrība, kurā apvienojušies gan profesionāli sēņu pētnieki, gan amatieri un vienkārši interesenti, izraugās Gada sēni. Mikologu šāgada izvēle ir milzu apaļpūpēdis (Langermannia gigantea jeb Calvatia gigantea) - ēdamā sēne ar visai iespaidīgiem izmēriem: kādam Latvijā atrastajam caurmērs esot sasniedzis 55 cm! Tas aug ar barības vielām bagātā augsnē puslīdz atklātās zālainās vietās (parkos, dārzos, kapsētās, mežmalās) un pļavās. Kādreiz tas skaitījās rets un pat aizsargājams, taču mūsdienās ir Latvijā gana parasts, reizēm pat aug lielās grupās ar vairākiem desmitiem augļķermeņu katrā. Ēdami ir jauni apaļpūpēži (kamēr mīkstums vēl ir balts); tie ir cepami bez novārīšanas.

Lai arī milzu apaļpūpēdis Latvijā nav nekas sevišķs, mikologus interesē paplašināt zināšanas par to, kā šī ievērojamā suga "jūtas" mūsu zemē. Tāpēc aicinām ziņot, ja esat atraduši izcili dižus eksemplārus vai arī ļoti daudzus vienkopus; ja esat pamanījuši ļoti agri vai arī ļoti vēlu sezonā; ja esat uzgājuši kādā, šķiet, sugai galīgi nepiemērotā vietā. Ziņojumus (ar apliecinošiem foto!) sūtiet Mikologu biedrībai vai vietnei dabasdati.lv (vai, ja tas jums šķiet ērtāk un pierastāk, mūsu vietnei: e-adrese); jebkurā variantā visi nonāks Latvijas mikologu kopīgajā novērojumu krājumā.

Latvijas Mikologu biedrība formāli anonsēs jauno Gada sēni tuvākajās dienās gan savējā Tīmekļa vietnē šeit, gan arī citur publiskajā infotelpā.
Tikmēr varat pameklēt arī biedrības valdes locekles Diānas Meieres jau sniegto informāciju atsevišķiem plašsaziņas līdzekļiem (LR4 u.c.).

 

 

Plašsaziņas līdzekļu ievērībai! Šīs ziņas tekstu ir atļauts brīvi pārpublicēt, taču tikai nesagrozītā veidā un obligāti - ar norādi "pārpublicēts no senes.lv"

 

 
 

 
Aktuāli  2018 Aktuāli  2017 Aktuāli  2016 Aktuāli  2015 Aktuāli  2014 Aktuāli  2013 Aktuāli  2012 Aktuāli  sen
 

Vietnes sadaļas