Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Aktualitātes-2018

Atradumi 2018: sezona kopumā (fotoapskats)
Mycological findings in 2018: photographic overview
 

Šajā fotoapskatā ir iekļauti tādā vai citādā ziņā zīmīgu (retu, neparastu, Latvijai jaunu u.c.) sēņu atradumi, kuros iesaistīta mūsu vietne senes.lv: vai nu esam atraduši paši, vai arī saņēmuši ziņas un foto no atradējiem, vai arī nofotografējuši, apmeklējot viņu norādītās atradnes. Daļa mūsējo un mūsu partneru atradumu ir plašāk atainoti šīs sadaļas nākamajās lappusēs. Apskats vēl nav pabeigts, taču tā gatavo daļu jau publicējam.

 
Janvāris – maijs Jūnijs – jūlijs Augusts – sept.


 

Lai gan 2018.g. lielā sausuma dēļ nebija kopumā labvēlīgs sēņu valstībai, tomēr varēja sastapt ne vienu vien zīmīgu sēņu sugu vai eksemplāru.

 Šo krokaino kazbārdi (pa kreisi) Gvido Leiburgs atradis Tervetē 6. janvārī - krietnu laiku pēc šīs retās un skaistās sugas parastā augšanas perioda Latvijā.
Ārkārtīgi retā tīģeru sīkstene (vidū) šajā peldošajā atradnē Siguldā šogad uzradusies gan neparasti agri, gan neparasti daudz: jau 5. maijā gandrīz 40 eks.!
Vienīgajā Latvijā zināmajā atradnē, kuru pērn pie Ieriķiem uzgāja Ainars Gaidis, arī šogad vairākos eksemplāros izaugusi varenā apaļsporu bisīte (pa labi).

 Par ārkārtīgi retu uzskatītā krāšņā sēdene (pa kreisi, vidū), par spīti sausumam, Siguldā un apkārtnē pēkšņi atradusies 4 jaunās vietās, vienā - pat divreiz!
Tikmēr Ivars Leimanis pie Lejaslīgatnes uzgājis ļoti reto ēnaino jumteni (pa labi); par vēl diviem sugas atradumiem šajā sezonā ir ziņas vietnē dabasdati.lv.

 Neparasti agrā un nemitīgā vasaras karstuma pasteidzināta, daža koraļļu dižadatene (pa kreisi) jau līdz jūlija vidum bija ne vien izaugusi krietni liela, bet pat sākusi dzeltēt! Tomēr kopumā šīs ļoti skaistās sēnes šosezon auga vārgi, acīmredzot lielā sausuma dēļ: no piecām pērn ražojušajām atradnēm, kuras apsekojām arī šogad, augļķermeņi bija sastopami tikai divās (t.sk. tajā, ko bijām pamanījuši Siguldas pilsētā vien šopavasar - pēc pērnajiem eksemplāriem).
Uz zemes augošās un tādēļ sausuma vēl vairāk iespaidotās rumpuču skrimslenes (vidū) arī auga negribīgi: no trim iepriekš ražīgām atradnēm - tikai vienā.
Par bārkstaino mušmiri (pa labi) šogad bija ziņas tikai no trim vietām: Rundāles (V.Ērmane, dabasdati.lv), Siguldas un Bukaišiem (S.Urbāne uz senes.lv).

 

Foto: Inta Varga-VaržaVasaras vissausākajā laikā Inta Varga-Varža uzgājusi ļoti reto sarkano samtbeku (pa kreisi). Kā tas iespējams?! Atbilde: tas noticis regulāri laistītā dārzā!
Šī jaunā, vēl maksts aptvertā zīdainā makstaine (vidū) apliecināja, ka retajai sugai ir pie Siguldas izveidojusies jauna atradne. Diemžēl kāds sēni izplēsa...
Šī par ļoti retu uzskatītā prāvu izmēru sārtlapīte (pa labi), kurai pat vēl nav sava latviskā vārda, šogad pēkšņi bija pie Krimuldas izaugusi milzīgā daudzumā!

 

Foto: Inga Nemše

Foto: Maija Pohodņeva

Foto: Valērija Kožemjakina

Pamazām piepildās paredzējums, ka neīstā bērzubeka (pa kreisi) aug ne tikai Gaujas Nacionālajā parkā: Inga Nemše šo beku atradusi arī Alojas novadā.
Tikai aizpērn Latvijā konstatētais dzeltenkāta lācītis (vidū) vismaz Lažas pagastā tomēr nav tik rets: Maija Pohodņeva tur uzgājusi 15 eks., citi vēl dažus.
No Ziemeļamerikas nākusī dzīslkāta beka (pa labi) nu vairs nav uzskatāma tikai par piejūras zonas sēni: Valērija Kožemjakina to atradusi pie Daugavpils!

Šobrīd apskats vēl nebūt nav pabeigts. Turpinājums sekos!


 
Janvāris – maijs Jūnijs – jūlijs Augusts – sept.
 

Vietnes sadaļas