Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Piepes, sīkpiepes

Čemurainā kātiņpiepe (čemurainā čemurene)*
Mainīgā kātiņpiepe Polyporus umbellatus (syn. Grifola umbellata)  
 

Izcili liela viengadīga čemurveida kātiņpiepe. Augļķermenis sastāv no daudzām atsevišķām ieapaļām cepurītēm, kuru kātiņiem ir kopīga pamatne. Cepurītes diametrs ir 1-4 cm robežās, biezums - pāris milimetru, bet visa čemura platums var sasniegt 40 cm. Mēdz augt pie lapkoku pamatnēm. Skaitījusies ļoti reta, iekļauta Sarkanajā grāmatā (3. kat.) un Aizsargājamo sugu sarakstā. Pēdējos gados apzināto atradņu skaits strauji audzis.

 

Pirmo reizi Latvijā konstatējis Edgars Vimba 1955. gadā Tērvetes novada Augstkalnes pagastā. Vēlāk uzieta vēl daudzos desmitos vietu dažādās valsts daļās, lielākoties Kurzemē un Vidzemē (mūsu fotogrāfs viens pats mazā GNP daļā - dažu gadu laikā 7 vietās; vair. novērotāji 2019.g. sezonas sākumā - 10 jaunās vietās valstī kopumā).

Čemurainās kātiņpiepes augļķermenī parasti ir desmitiem atsevišķu ieapaļu cepurīšu gaišbrūnā vai pelēkbrūnā krāsā, kuru kātiņiem ir kopīga pamatne.

Čemurainās kātiņpiepes cepurītes bieži mēdz būt ieliektas. To virsa ir gluda vai arī ar sīkiem piekļautiem matiņiem, kuri veido tādu vai citādu rakstu:
pa kreisi - radiāli šķiedrotu (vēl pajauna augļķermeņa cepurītes), pa labi - zvīņotu (pēdējās vēl nebojātās cepurītes no stipri paveca augļķerneņa).

Čemurainajai kātiņpiepei cepurīte un tās kātiņš nav norobežoti
- abus vienādi klāj poras (sporas saturošo stobriņu atveres).

Čemurainās kātiņpiepes poras ir bālganas, stūrainas, iegarenas
radiālā virzienā un salīdzinoši lielas (1-3 gab./mm).

Reizēm ir sastopamas arī ļoti mazas čemurainās kātiņpiepes,
kurām augļķermenī nav pat pilns desmits atsevišķo cepurīšu.

Šīs lappuses foto ir no atradnes Gaujas nacionālajā parkā, Gaujas senlejas 
kreisajā krastā lejpus Lorupes ietekas un divām atradnēm Siguldas pilsētā.

* Sarkanajā grāmatā un Aizsargājamo sugu sarakstā, kuri sastādīti pirms daudziem gadiem, kā arī «Lielajā Latvijas sēņu grāmatā» joprojām figurē ar veco nosaukumu.

Mainīgā kātiņpiepe

Kātiņpiepes

 
 
 

Piepes, sīkpiepes, klājpiepes

 
 
 

Bekas

 

Lapiņsēnes

 

Citādas