Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Lapiņsēnes

Vēl latviski nenodēvēta sārtlapīte*
  Entoloma lividoalbum  
 

Vidēji liela (diametrs līdz 9 cm) lapiņsēne ar cepurīti pelēcīgi brūnā krāsā (vecumā - uz vidu tumšākā) un mēreni garu kātiņu baltā vai krēmkrāsā. Lapiņas vispirms baltas, vēlāk sārtojas (dažiem eksemplāriem ļoti vāji, citiem ievērojami); diezgan cieši viena pie otras. Mīkstums tikpat kā balts, ievainojumu vietās krāsu nemaina. Aug rudens pusē pie lapkokiem, parasti grupās. Ļoti reti sastopama: Latvijā atrasta četrās vietās. Neēdama.
----------------
* «Lielajā Latvijas sēņu grāmatā», kas iznākusi 2020.g., figurē kā "pelēkbālganā", kas neatbilst tās faktiskajai krāsai; iespējams, būs jāpārdēvē.

 

Pirmo reizi Latvijā konstatējusi Inita Dāniele 2010. gadā Cēsu ziemeļrietumu daļā (Bērzainē). Bez tam uzieta Madonas novada Ļaudonas pagastā (Krustkalnu rezervātā, Inita Dāniele, 2012), Siguldas austrumdaļā (Edgars Mūkins, 2017, daudz), pie Krimuldas (Edgars Mūkins, 2018, ļoti daudz); divās pēdējās vietās novērota arī citos gados.

   

Šīm sārtlapītēm cepurīte ir pelēcīgi brūnā krāsā, vecumā - ar tumšāku centru, kurā ir plašs, bet zems paugurs.

Kā visām sārtlapītēm, arī šai lapiņas sākumā ir baltas, bet vēlāk sārtojas - reizēm tikko jaušami (pa kreisi), bet citkārt diezgan izteikti (pa labi).

   

Šīm sārtlapītēm kātiņš ir mēreni garš, vienādresns vai lejasgalā resnāks, balts vai krēmkrāsā.

Lai arī šī sārtlapīšu suga kopumā ir ļoti reta, vienā atradnē var kompakti augt pat vairāki desmiti augļķermeņu.

Šīs lappuses foto ir no atradnēm Siguldas pilsētas austrumdaļā (koku pudurī pie ielu krustojuma) un dabiskā mežā pie Krimuldas.

Sārtlapītes

 
 
 

Lapiņsēnes