Vietnes sadaļas

Lapiņsēnes

Krāšņā sēdene
Skaistgalveņu sēdene Crepidotus crocophyllus Plakanā sēdene
 

Maza (nedaudzus cm plata) asimetriskas formas lapiņsēne, kura aug uz atmirušas koksnes (pārsvarā - lapkoku), piestiprināta tai ar vienu malu (bez kātiņa). Dzeltenīgā vai brūnganā cepurītes virspuse biezi klāta ar oranžbrūnām šķiedrām, kuras reizēm apvienojoties izveido smalkas zvīņas. Lapiņas koši oranždzeltenas (ar ko arī atšķiras no skaistgalveņu sēdenes), vecumā nobrūnē. Aug no aprīļa līdz novembrim (reizēm pat decembrī), tomēr pārsvarā vasarā un rudens sākumā (kad aug arī skaistgalveņu sēdene). Spriežot pēc reģistrētajiem novērojumiem, valstī kopumā ir ļoti reti sastopama, vien GNP teritorijā - biežāk. Tomēr iespējams, ka faktiski nemaz nav tik reta, taču tiek noturēta par skaistgalveņu sēdeni. Neēdama.

 

Pirmo reizi Latvijā konstatējusi Inita Dāniele 1996. gadā Aizkraukles purva Liepu salā. Kopš 2018. gada Edgars Mūkins ir uzgājis vairākās vietās Siguldā un tās apkārtnē, turpretī pārējā valsts teritorijā pašam pirmajam atradumam līdz 2020. gadam sekojuši tikai divi (Rīgā, 2. Meža kapos un Priekuļu novada Liepas pagastā). Par sugas ļoti ilgo augšanas sezonu šobrīd liecina četri novērojumi: viens - aprīļa sākumā (2017, Andris Klepers), trīs - novembra vidū vai decembrī (2006, 2019, 2020, Edgars Mūkins).

Krāšņā sēdene, līdzīgi citām sēdenēm, aug uz atmirušas koksnes, parasti - grupās. Paviršā skatā uz augšpusi tā stipri atgādina skaistgalveņu sēdeni
(sevišķi, ja apgaismojums biezās lapotnes dēļ ir stipri zaļganīgs - kā šeit).

Krāšņajai sēdenei cepurītes virspuse ir biezi klāta ar oranžbrūnām šķiedrām (mēdz saplūst zvīņās), bet lapiņas cepurītes apakšā ir koši oranždzeltenas.
Šeit stipri zaļganais apgaismojums zem biezās lapotnes ir oranžumu pa daļai notušējis! (Abos foto, ka arī foto zemāk, ir viens un tas pats eksemplārs.)

Neitrāli baltā gaismā (ārpus meža) cepurītes un lapiņu oranžums ir nepārprotams.

Krāšņā sēdene aug ne vien 'klasiskajā' sēņu laikā, bet arī vēsajos gadalaikos.
Šeit: gana svaiga sēne 2019.g. 15. decembrī Siguldā (baltumi fonā ir sniegs).
Vair. augļķermeņi turpat atrasti arī 2020.g. 15. decembrī, tiesa, jau pavecāki.
Augšanu agrā pavasarī apliecina novērojums 2017.g. 8. aprīlī Liepas pagastā.

Šīs lappuses foto ir no mūsu uzietām atradnēm Siguldas pilsētas teritorijā un tās apkārtnē.

Skaistgalveņu sēdene

Sēdenes

Plakanā sēdene
 
 

Lapiņsēnes