Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Lapiņsēnes

Krāšņā sēdene
  Crepidotus crocophyllus  
 

Neliela (nedaudzus cm plata) asimetriskas formas lapiņsēne, kura aug uz atmirušas koksnes (pārsvarā lapukoku), piestiprināta tai ar vienu malu (bez kātiņa). Dzeltenīgā vai brūnganā cepurītes virspuse biezi klāta ar oranžbrūnām šķiedrām, kuras reizēm apvienojoties izveido smalkas zvīņas. Lapiņas koši oranždzeltenas (ar ko arī atšķiras no skaistgalveņu sēdenes), vecumā nobrūnē. Augšanas periods Latvijā vēl nav skaidrs: vai nu no vasaras vidus līdz rudens vidum, vai arī no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Domājams, reti sastopama: droši ir tikai daži novērojumi. Neēdama.

 

Pirmo reizi Latvijā konstatējusi Inita Dāniele 1996. gadā Aizkraukles purva Liepu salā. Otrais drošais atradums - 2018. gadā Siguldā (E. Mūkins). Tajā pašā un nākamajā gadā pamanīta vēl vairākviet Siguldā un apkārtnē (dažviet - veci eks., tādēļ ne par visam atradnēm ir pilnīga pārliecība). Pa starpam bijuši vēl divi varbūtēji sugas novērojumi (E.M. 2006.g. un A. Klepers 2017.g.), par kuru piekritību sugai nav izdevies pārliecināties.
Jaunākā ziņa. Svaiga augļķermeņa atrašana decembra vidū (E.M. 2019.g.) vedina domāt, ka minētais 2017.g. novērojums aprīļa sākumā ir reāls. Tas nozīmē, ka šīs sēnes augšanas periods Latvijā tiešām varētu būt ļoti ilgs, ietverot ne vien "klasisko" sēņu sezonu, bet arī vēsos gadalaikus.

Krāšņā sēdene, līdzīgi citām sēdenēm, aug uz atmirušas koksnes, parasti - grupās. Paviršā skatā uz augšpusi tā stipri atgādina skaistgalveņu sēdeni
(sevišķi, ja apgaismojums biezās lapotnes dēļ ir stipri zaļganīgs - kā šeit).

Krāšņajai sēdenei cepurītes vispuse ir biezi klāta ar oranžbrūnām šķiedrām (mēdz saplūst zvīņās), bet lapiņas cepurītes apakšā ir koši oranždzeltenas.
Šeit stipri zaļganais apgaismojums zem biezās lapotnes ir oranžīgumu daļēji notušējis!

Neitrāli baltā gaismā (ārpus meža) cepurītes un lapiņu oranžīgums ir nepārprotams.

Visnotaļ svaiga krāšņās sēdenes augļķermeņa atrašana 2019. gada 15. decembrī,
kā arī Andra Klepera novērojums 2017. gada 8. aprīlī, liek domāt, ka šīs sēdenes 
augšanas periods Latvijā sniedzas tālu ārpus "klasiskās" sēņu sezonas ietvariem.

Šīs lappuses foto ir no mūsu uzietām atradnēm Siguldas pilsētas teritorijā un tās tuvā apkārtnē.

Sēdenes

 
 
 

Lapiņsēnes