Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Lapiņsēnes

Krāšņā sēdene
  Crepidotus crocophyllus  
 

Neliela (nedaudzus cm plata) asimetriskas formas lapiņsēne, kura aug uz atmirušas koksnes (pārsvarā lapukoku), piestiprināta tai ar vienu malu (bez kātiņa). Dzeltenīgā vai brūnganā cepurītes virspuse biezi klāta ar oranžbrūnām šķiedrām, kuras reizēm apvienojoties izveido smalkas zvīņas. Lapiņas koši oranždzeltenas (ar ko arī atšķiras no skaistgalveņu sēdenes), vecumā nobrūnē. Augšanas periods Latvijā vēl nav skaidrs: vai nu no vasaras vidus līdz rudens vidum, vai arī no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Spriežot pēc reģistrētajiem novērojumiem, valstī kopumā ir ļoti reti sastopama, vien GNP teritorijā - pabieži. Taču ļoti iespējams, ka faktiski ir daudz biežāka, tikai tiek noturēta par skaistgalveņu sēdeni. Neēdama.

 

Pirmoreiz Latvijā konstatējusi Inita Dāniele 1996. gadā Aizkraukles purva Liepu salā. Kopš 2018. gada Edgars Mūkins pamanījis virknē vietu Siguldā un apkārtnē. Pa starpam bijuši vēl divi varbūtēji novērojumi, no kuriem viens - ārkārtīgi agrs: aprīļa sākumā (2017.g. Liepas pagastā, Andris Klepers); svaiga eks. atrašana decembra vidū (2019.g. pie Siguldas) vedina domāt, ka tas tomēr ir reāls. Ja tā, tad sugas augšanas periods ir ļoti ilgs, ietverot ne vien 'klasisko' sēņu sezonu, bet arī vēsos gadalaikus.

Krāšņā sēdene, līdzīgi citām sēdenēm, aug uz atmirušas koksnes, parasti - grupās. Paviršā skatā uz augšpusi tā stipri atgādina skaistgalveņu sēdeni
(sevišķi, ja apgaismojums biezās lapotnes dēļ ir stipri zaļganīgs - kā šeit).

Krāšņajai sēdenei cepurītes vispuse ir biezi klāta ar oranžbrūnām šķiedrām (mēdz saplūst zvīņās), bet lapiņas cepurītes apakšā ir koši oranždzeltenas.
Šeit stipri zaļganais apgaismojums zem biezās lapotnes ir oranžīgumu daļēji notušējis!

Neitrāli baltā gaismā (ārpus meža) cepurītes un lapiņu oranžīgums ir nepārprotams.

Visnotaļ svaiga krāšņās sēdenes augļķermeņa atrašana 2019. gada 15. decembrī,
kā arī Andra Klepera novērojums 2017. gada 8. aprīlī vedina domāt, ka šīs sugas
augšanas periods Latvijā sniedzas tālu ārpus 'klasiskās' sēņu sezonas ietvariem.

Šīs lappuses foto ir no mūsu uzietām atradnēm Siguldas pilsētas teritorijā un tās tuvā apkārtnē.

Sēdenes

 
 
 

Lapiņsēnes