Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Lapiņsēnes

Krāšņā sēdene
  Crepidotus crocophyllus  
 

Neliela (nedaudzus cm plata) asimetriskas formas lapiņsēne, kura aug uz atmirušas koksnes (pārsvarā lapukoku), piestiprināta tai ar vienu malu (bez kātiņa). Dzeltenīgā vai brūnganā cepurītes virspuse biezi klāta ar oranžbrūnām šķiedrām, kuras reizēm apvienojoties izveido smalkas zvīņas. Lapiņas koši oranždzeltenas (ar ko arī atšķiras no skaistgalveņu sēdenes), vecumā nobrūnē. Aug no aprīļa līdz novembrim (reizēm pat decembrī), tomēr pārsvarā vasarā un rudens sākumā (kad aug arī skaistgalveņu sēdene). Spriežot pēc reģistrētajiem novērojumiem, valstī kopumā ir ļoti reti sastopama, vien GNP teritorijā - pabieži. Taču ļoti iespējams, ka faktiski ir daudz biežāka, tikai tiek noturēta par skaistgalveņu sēdeni. Neēdama.

 

Pirmo reizi Latvijā konstatējusi Inita Dāniele 1996. gadā Aizkraukles purva Liepu salā. Kopš 2018. gada Edgars Mūkins atradis arvien vairāk vietās Siguldā un apkārtnē, turpretī pārējā valsts teritorijā pašam pirmajam atradumam līdz 2020. gadam sekojuši tikai divi (Rīgā, 2. Meža kapos un Priekuļu novada Liepas pagastā). Par sugas ļoti ilgo augšanas sezonu šobrīd liecina četri novērojumi: viens - aprīļa sākumā (2017, Andris Klepers), trīs - novembra vidū vai decembrī (2006, 2019, 2020, Edgars Mūkins).

Krāšņā sēdene, līdzīgi citām sēdenēm, aug uz atmirušas koksnes, parasti - grupās. Paviršā skatā uz augšpusi tā stipri atgādina skaistgalveņu sēdeni
(sevišķi, ja apgaismojums biezās lapotnes dēļ ir stipri zaļganīgs - kā šeit).

Krāšņajai sēdenei cepurītes virspuse ir biezi klāta ar oranžbrūnām šķiedrām (mēdz saplūst zvīņās), bet lapiņas cepurītes apakšā ir koši oranždzeltenas.
Šeit stipri zaļganais apgaismojums zem biezās lapotnes ir oranžumu pa daļai notušējis! (Abos foto, ka arī foto zemāk, ir viens un tas pats eksemplārs.)

Neitrāli baltā gaismā (ārpus meža) cepurītes un lapiņu oranžums ir nepārprotams.

Krāšņā sēdene aug ne vien 'klasiskajā' sēņu laikā, bet arī vēsajos gadalaikos.
Šeit atainots visnotaļ svaigs augļķermenis 2019.g. 15. decembrī pie Siguldas.
Vairāki jau diezgan veci augļķermeņi tur konstatēti arī  2020.g. 15. decembrī.
Augšanu agrā pavasarī apliecina novērojums 2017.g. 8. aprīlī Liepas pagastā.

Šīs lappuses foto ir no mūsu uzietām atradnēm Siguldas pilsētas teritorijā un tās apkārtnē.

Sēdenes

 
 
 

Lapiņsēnes