Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Lapiņsēnes

Krāšņā sēdene
  Crepidotus crocophyllus  
 

Neliela (nedaudzus cm plata) asimetriskas formas lapiņsēne, kura aug uz atmirušas koksnes (pārsvarā lapukoku), piestiprināta tai ar vienu malu (bez kātiņa). Dzeltenīgā vai brūnganā cepurītes virspuse biezi klāta ar oranžbrūnām šķiedrām, kuras reizēm apvienojoties izveido smalkas zvīņas. Lapiņas koši oranždzeltenas (ar ko arī atšķiras no skaistgalveņu sēdenes), vecumā nobrūnē. Augšanas periods Latvijā vēl nav skaidrs: vai nu no vasaras vidus līdz rudens vidum, vai arī no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Domājams, reti sastopama: droši ir tikai daži novērojumi. Neēdama.

 

Pirmo reizi Latvijā konstatējusi Inita Dāniele 1996. gadā Aizkraukles purva Liepu salā. Otrs drošs atradums - šeit atainotais 2018. gadā Siguldā. Vēlāk tajā pašā gadā pamanīta vēl trijās vietās Siguldā un apkārtnē (dažviet - veci eks., tādēļ pilnai pārliecībai ir vajadzīgi papildu apsekojumi). Pa starpam bijuši vēl divi varbūtēji sugas novērojumi (2006 un 2017), kuru atbilstību sugai mēģināsim pārbaudīt, sadarbojoties ar Dabas muzeju.

Krāšņā sēdene, līdzīgi citām sēdenēm, aug uz atmirušas koksnes, parasti - grupās. Paviršā skatā uz augšpusi tā stipri atgādina skaistgalveņu sēdeni
(sevišķi, ja apgaismojums biezās lapotnes dēļ ir stipri zaļganīgs - kā šeit).

Krāšņajai sēdenei cepurītes vispuse ir biezi klāta ar oranžbrūnām šķiedrām (mēdz saplūst zvīņās), bet lapiņas cepurītes apakšā ir koši oranždzeltenas.
Šeit stipri zaļganais apgaismojums zem biezās lapotnes ir oranžīgumu daļēji notušējis!

Neitrāli baltā gaismā (ārpus meža) cepurītes un lapiņu oranžīgums ir nepārprotams.

Šīs lappuses foto ir no mūsu uzietas atradnes Siguldas pilsētas teritorijā, dabiskā mežā pie pils.

Sēdenes

 
 
 

Lapiņsēnes