Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Lapiņsēnes

Tīģeru sīkstene
Bērzu sīkstene Lentinus tigrinus Lāču sīkstenīte
 

Vidēja lieluma lapiņsēne (diametrs līdz ~10 cm) ar sīkstu konsistenci un tumši brūnām šķiedrainām zvīņām uz piltuvveidīgās krēmkrāsas cepurītes (pašā sākumā, kamēr zvīņas pilnībā klāj vēl mazo, neatpletušos cepurīti, tā ir tumšbrūna); gar kātiņu nolaidenām baltām vai krēmkrāsas lapiņām; ar pastrupu, nereti saliektu kātiņu baltā krāsā, kuru sākumā klāj tādas pašas zvīņas kā cepurīti. Aug maijā–jūnijā (epizodiski - arī jūlijā–augustā) uz nedzīvas un regulāri izmirkstošas lapukoku koksnes. Ārkārtīgi reti sastopama: Latvijā ir konstatēta vien četrās vietās. Neēdama sīkstuma dēļ.

 

Pirmo reizi Latvijā pamanījusi Digna Pilāte 1995. gadā Daugavpils novada Naujenes pagastā uz vītola kritalas, kurai mēdz pāri skaloties strauts; sugu noteikusi klātesošā Inita Dāniele. XXI gs. divas atradnes uzgājis Edgars Mūkins: 2010. gadā Siguldā uz dīķī peldoša resnas kritalas gabala (novērota bagātīgi ražojam ik pavasari jau deviņu gadu ilgumā!), kā arī 2017. gadā pie Murjāņiem uz Gaujas attekā pa pusei iegrimušas siekstas. Vēl vienu atradni 2018. gadā uzgājusi Valda Ērmane - Jelgavas novada Svitenes pagasta dienvidos uz peļķē mirkstošas kritalas (sugu attālināti noteicis E. Mūkins). Tikmēr atradne Siguldas dīķī turpinājusi bagātīgi ražot, bet atradne Murjāņu attekā ir zudusi - tur nav vairs pašas siekstas.

Vienā no atradnēm (hronoloģiski nr.3; jau zudusi) tīģeru sīkstenes auga uz attekā pusiegrimušas siekstas. (Nobildētas sugai tipiskā laikā: 27. maijā.)

Citā atradnē (hronoloģiski nr.2) tīģeru sīkstenes aug uz dīķī peldoša kritalas gabala. (Nobildētas sugai netipiski vēlā laikā: 1. augustā; pārgaismotas!)

Tīģeru sīkstenes nereti aug ļoti ciešās grupās (taču ne vienmēr). To cepurītēm uz gaišās (krēmkrāsas) virsmas ir šķiedrveidīgas tumšbrūnas zvīņas.
Kamēr sēne vēl ir jauna un neizpletusies, zvīņas ir tik cieši viena otras, ka tumšbrūna ir visa cepurītes virsa (sk. šīs grupas kreisajā apakšējā stūrī).

Tīģeru sīkstenes cepurītei gan augšpusē, gan apakšpusē ir piltuvveida forma. Lapiņas ir gar kātiņu nolaidenas, bet kātiņš - pastrups un nereti saliekts.

Šīs lappuses foto ir no atradnēm Siguldas pilsētā (dīķī) un Sējas novadā pie Murjāņiem (Gaujas attekā).

Sīkstenes, 
sīkstenītes

 
 
Bērzu sīkstene

Lapiņsēnes

Lāču sīkstenīte