Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Lapiņsēnes

Zaļā stiklene (papagaiļu stiklene)*
Gaileņu stiklene Hygrocybe psittacina / Gliophorus psittacinus  
 

Sīciņa lapiņsēne (cepurītes diametrs 1-2 cm, kātiņa garums 3-6 cm) ar vaskveidīgu konsistenci, ļoti gļotaina, sākumā visa dažādos zaļos toņos, taču ar laiku arvien vairāk nodzeltējoša (vietām pat sārtojošās), izņemot vienīgi kātiņa augšgalu, kurš vienmēr saglabājas zaļganīgs. Aug mežos un pļavās rudens pusē. Ļoti reti sastopama: Latvijā zināmas tikai četras atradnes (t.sk. mūsu 2014.g. uzietā - Siguldā pie Gaujas). Neēdama.

Jaunai zaļajai stiklenei cepurītes virsa ir koši zaļa, tad vietām sāk dzeltēt, beidzot kļūst pavisam dzeltena, reizēm pat ar iesārtu vai oranžīgu toni.

 Lai gan zaļā stiklene ir visumā ļoti reti sastopama sēne, reizēm tā var izaugt pamatīga barā (tāds gan šajā atradnē ir novērots vienu vienīgu reizi).

Zaļās stiklenes lapiņas ir stipri retas un koši dzeltenas (uz vecumu reizēm pat ar iesārtu nokrāsu - foto pa labi).

Šīs lappuses foto ir no mūsu uzietas atradnes Gaujas nacionālajā parkā (Siguldā, Gaujas senlejas nogāzē zem Kropotkinu kapiem).

* Pēc pirmās atrašanas suga tika latviski nosaukta par zaļo stikleni. Kad pēc ilga laika tā tika uzieta otrreiz, nosaukums tika izdomāts no jauna, šoreiz - papagaiļu
  stiklene (pēc dažu citu valodu parauga). Mūsuprāt, pareizāk tomēr būtu turēties pie sākotnējā nosaukuma, kurš sugas izskatu raksturo saprotamāk nekā jaunais.

Gaileņu stiklene

Stiklenes

 
 
 

Lapiņsēnes