Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Citādās 

Zilzaļā hlorociborija
Chlorociboria aeruginascens
 

Sīka (caurmērs līdz 1 cm) kausveida, retāk lāpstiņveida sēne, kura aug baros uz trūdošas, bez mizas palikušas lapkoku koksnes, parasti - rudenī. Sēnes pārņemtajā koksnē augļķermeņi var arī neizveidoties, taču micēlijs to iekrāso zilzaļā krāsā, kura ir vērojama cauru gadu. Bieži sastopama.

Zilzaļā hlorociborija ir sīka kausveidīga, retāk lāpstiņveidīga sēne, kura parasti aug lielos baros - dažkārt pat simtiem augļķermeņu uz vienas kritalas.

Zilzaļās hlorociborijas klātbūtne itin bieži ir pamanāma ne vien pēc augļķermeņiem, bet arī pēc sēnes pārņemtās koksnes iekrāsojuma zilzaļā krāsā.
Lai gan zilzaļās hlorociborijas augļķermeņi parasti veidojas rudens pusē, ļoti retos gadījumos tie uzrodas agrā pavasarī (šie nofotografēti 6. aprīlī).

Koksnes zilzaļais iekrāsojums, ja reiz izveidojies un kļuvis pamanāms, saglabājas arī tad, kad augļķermeņi jau izzuduši (tas pats sprungulis 1. jūlijā).

Diezgan bieži zilzaļās hlorociborijas augļķermeņi vispār neizveidojas, un tad koksnes zilzaļais iekrāsojums ir vienīgā vizuālā liecība par sēnes klātbūtni.

Paretam, zilzaļajai hlorociborijai pārņemot vai visu kritalu, zilgzaļā iekrāsojuma zona var izstiepties pat vairāk nekā metru garumā (šeit: apm. 1½ m).
(Baltais veidojums uz kritalas sāna pa kreisi no attēla vidus un otrs tieši zem tā ir vecas sērpiepes atliekas.)

Lai gan parasti zilzaļā hlorociborija ieviešas mizu jau zaudējušā un stipri satrupušā koksnē, ir gadījies novērot, kā šīs sēnes augļķermeņi lielā skaitā
izspraukušies cauri plaisām samērā jaunas kritalas mizā un apjozuši to ar blīvām zilzaļām virtenēm. Šādu neparastu veidojumu uzgājām un ievācām
pie Nurmižu gravu rezervāta dienvidrietumu gala 2016. gada septembrī, un tas bija apskatāms tobrīd notiekošajā Dabas muzeja sēņu izstādē.

Citādās