Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

"Citādās" sēnes

Brūnzobes un baltzobes
 
 

Brūnzobes un baltzobes ir nelielas līdz vidēja lieluma sēnes (atsevišķa augļķermeņa diametrs - no pāris centimetriem līdz apm. decimetram) ar ādainu vai koksnainu konsistenci un aptuveni piltuvveida formu, kurām augļķermeņa apakšpusi klāj dažus milimetrus garas adatiņas, sākumā bālganas, taču ar laiku tumsnējošas, turklāt brūnzobēm/baltzobēm atšķirīgi (sk. titulattēlu). Cepurītes virsa sākumā ir samtaina, vēlāk matēta; atkarībā no sugas un augļķermeņa vecuma, tās krāsa var būt no baltas līdz gandrīz melnai ar dažādiem siltiem vai neitrāliem toņiem pa starpam. Dažām sugām mitrā laikā uz cepurītes virsas veidojas vizuāli visai uzkrītoši pilieniņi sarkanā vai citā izteiksmīgā krāsā (sk. titulattēla iegriezumu). Aug vasaras otrajā pusē un rudenī, pārsvarā skujukoku mežos ar nabadzīgu augsni, ieskaudamas augļķermenī (īpaši kātiņā) zemsedzes sastāvdaļas un sīkās nobiras, kā arī bieži vien saplūstot kopā cita ar citu. Gandrīz visas, izņemot vienu baltzobju sugu, ir reti vai ļoti reti sastopamas. Neēdamas gan to sīkstās konsistences, gan nepatīkamās garšas dēļ; dažas ir pat ļoti rūgtas. Vairākas sugas, kuras satur piemērotus pigmentus, var (un mēdz) izmantot dzijas krāsošanai.

 

Piezīme. Brūnzobēm un baltzobēm augļķermeņu formas un krāsojuma ievērojamā atkarība no konkrētajiem augšanas apstākļiem (t.sk. laikapstākļiem) un bieži notiekošā augļķermenu saplūšana sarežģītos saaugumos stipri apgrūtina sugas noteikšanu. Parasti to ir vieglāk izdarīt jauniem eksemplāriem.

 

Klikšķinot uz galerijas attēla vai sugas nosaukuma, var nokļūt pie sugas ilustrēta apraksta kādā no mūsu vietnēm - fungi.lv vai senes.lv. Pievērsiet uzmanību, ka vietnes fungi.lv sugu aprakstos līdzās galvenajai lappusei ir vēl papildlappuses ar fotoattēliem un skaidrojumiem!


 
Brūnzobes
 

Brūnzobēm sporu masas krāsa ir brūna, tādēļ cepurītes apakšpusē esošās adatiņas, kuras sākumā bija bālganas, bet ar laiku kļūst tumšākas, vēlāk sporu izbiršanas gaitā iekrāsojas arvien brūnākas.

 Rūsganā brūnzobe
Hydnellum ferrugineum
Peka brūnzobe
Hydnellum peckii
Zilganā brūnzobe
Hydnellum careuleumOranžā brūnzobe
Hydnellum aurantiacum
Kopaugošā brūnzobe*
Hydnellum concrescens
Grubuļainā brūnzobe*
Hydnellum scrobiculatum

 * Sugas provizoriskais nosaukums latviešu valodā šeit nomainīts 2020. gada 13. maijā, lai saskaņotu ar nosaukumu «Lielajā Latvijas sēņu grāmatā».

 Latvijā ir konstatēta vēl viena brūnzobju suga:
 smaržīgā brūnzobe (Hydnellum suaveolens), arī reta;
 tās raksturīgākā pazīme - anīsa vai piparmētru smarža.

Baltzobes
 

Baltzobēm sporu masas krāsa ir balta, tādēļ cepurītes apakšpusē esošās adatiņas arī sporu izbiršanas gaitā neiekrāsojas košākā tonī, vien novecodamas kļūst pašas par sevi tumšākas.

 Tūbainā baltzobe
Phellodon tomentosus
Kopaugošā baltzobe
Phellodon confluens
Melnā baltzobe
Phellodon niger
 

Balstoties uz pētījumiem molekulārā līmenī, uz šo ģinti (Phellodon) mūsdienās pārcelta arī viena bankeru ģints suga, tomēr latviski to joprojām dēvē tās vecajā vārdā.

 

Sarkstošā bankera
Bankera fuligineoalba / Phellodon fuligineoalbus

 Latvijā ir konstatēta vēl viena baltzobju suga:
 melnbaltā baltzobe (Phellodon melaleucus), arī reta.


Vēl no mūsu fotoarhīva

Liela oranžā brūnzobe, kas izveidojusies, saplūstot daudziem pašā sākumā atsevišķiem augļķermeņiem (Siguldas novadā starp Lorupi un Stīveriem).

Rūsganā brūnzobe mēreni mitrā laikā - ar raksturīgajiem sarkana šķidruma pilieniņiem uz cepurītes samtainās virsas (Amatas novadā pie Melturiem).

Rūsganās brūnzobes sausā laikā, tādēļ bez sarkanajiem pilieniņiem (starp Daugavu un Baldoni).

"Citādās" sēnes

 

Bekas

 

Lapiņsēnes

 

Piepes