Vietnes sadaļas

Citādās 

Rūsganā brūnzobe
  Hydnellum ferrugineum Peka brūnzobe
 

Vidēji liela (3-10 cm) sīkstas konsistences adateņsēne ar visumā plakanu, tomēr diezgan nelīdzenu augšpusi, kura sākotnēji ir samtaina un balta (vai sārta), bet vēlāk cietāka un sārti brūngana, visbeidzot pat tumši sarkanbrūna; ar piltuvveidīgu apakšpusi, kurai koniskā augšdaļa ir klāta ar sākumā bālganām, taču vēlāk nobrūnējošām vertikālām adatiņām, bet apakšdaļa sakņveidā iesniedzas diezgan dziļi augsnē, apaugdama nobiras. Uz jauniem augļķermeņiem (g/k virsas) mēdz veidoties asinssarkana vai brūnsarkana šķidruma pilieni. Aug skujkoku mežos ar nabadzīgu augsni pa vienai vai nelielās ciešās grupās, nereti saplūzdamas cita ar citu. No izskata ziņā identiskās Peka brūnzobes atšķiras ar to, ka nav tik ļoti rūgta. Pareti sastopama. Neēdama sīkstās konsistences un nepatīkamās garšas dēļ (internetā atrodamās ziņas par ārkārtīgo indīgumu ir galīgi aplamas).

 

Ar rūsgano un Peka brūnzobi Latvijā, kurā neviens ar šo ģinti sistemātiskā līmenī nenodarbojas, ilgus gadus valdīja sajukums. Jau pagājušā gadsimta 30. gados F.E.Štolls bija konstatējis rūsgano brūnzobi. Taču, kad pagājušā gadsimta otrajā pusē šādas sēnes tika atkal ievērotas, tās bez nopietnas pārbaudes atzina par Peka brūnzobēm. Situācijas atšķetināšana sākās 2013. gadā; izrādījās, ka lielum lielais vairākums atradumu ir rūsganās brūnzobes; tikai 2023. gadā ir droši konstatēta arī Peka brūnzobe.

 ♦ ♦ ♦  Latvijas Mikologu biedrības Gada sēne 2022  ♦ ♦ ♦ 

Rūsganās brūnzobes augšpuse sākotnēji ir samtaina un balta (vai sārta), bet vēlāk tā kļūst cietāka un sārti brūngana vai pat patumši sarkanbrūna.
Mitrumā uz tās mēdz veidoties asinssarkana vai brūnsarkana šķidruma pilieni.

Sausumā sarkanīgo pilieniņu uz rūsganās brūnzobes augšpuses nav. Apakšpuses konisko augšējo daļu klāj adatiņas - sākumā bālganas, vēlāk brūnas.

 

Rūsganās brūnzobes augšpusei krāsa mainās no baltas uz sārti brūnganu, vēlāk pat sarkanbrūnu.

Rūsganās brūnzobes apakšpuse ir piltuvveidīga. Sakņveidīgajā lejasgalā ir ieaugušas meža nobiras.


 

Krāšņākās (ar izteiksmīgākajiem pilieniņiem) brūnzobes no tām mūsu pirms 2013.g. nofotografētajām,
kurām netika noteikta konkrētā suga - rūsganā vai Peka, skatāmas šo divu sugu kopīgajā lappusē.

 

Klikšķiniet uz sīkattēla!

 
 

Brūnzobes

Peka brūnzobe
 
 

Citādās