Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Citādās 

Rūsganā brūnzobePeka brūnzobe
Rūsganā brūnzobe Hydnellum ferrugineum, Hydnellum peckii Peka brūnzobe
 

Abas ir vidēja izmēra (3-10 cm) sīkstas konsistences adateņsēnes, ar visumā plakanu, tomēr diezgan nelīdzenu augšpusi, kura sākotnēji ir balta vai sārta un samtaina, bet vēlāk cietāka un sārti brūngana, visbeidzot pat tumši sarkanbrūna; ar piltuvveida apakšpusi, kurai koniskā augšdaļa ir klāta ar sākumā bālganām, taču vēlāk brūnējošām vertikālām adatiņām, bet apakšdaļa sakņveidā iesniedzas padziļi augsnē, apaugdama nobiras. Uz jauniem augļķermeņiem (g/k virsas) mēdz veidoties asinssarkana vai brūnsarkana šķidruma pilieni. Aug skujkoku mežos ar nabadzīgu augsni pa vienai vai nelielās ciešās grupās, nereti saplūzdamas viena ar otru. Tā kā abas sugas gan pēc izskata, gan pēc augtenes ir identiskas, vienīgais paņēmiens, kā tās atšķirt bez mikroskopēšanas, ir pakošļāt mazu sēnes kripatiņu: Peka brūnzobe ir ļoti rūgta, rūsganā brūnzobe nav rūgta. Ēdama tomēr nav nedz viena, nedz otra - gan sīkstās konsistences, gan nepatīkamās garšas dēļ. Viena suga ir pareti, otra - ļoti reti sastopama.

 

Kopš Latvijā pirms daudziem gadiem bija konstatēta Peka brūnzobe, arī turpmākos tādas ārienes sēņu atradumus ilgu laiku "pēc inerces" parasti piedēvēja šai sugai, lai gan jau F.E.Štolls bija Latvijā konstatējis arī vizuāli neatšķiramo rūsgano brūnzobi. 2013. gadā Edgars Vimba, papētot ar mikroskopu senes.lv un Dabas muzeja speciāli ievāktos paraugus, apstiprināja, ka Latvijā tiešām ir sastopama arī rūsganā brūnzobe; spriežot pēc vairāku sekojošo gadu novērojumiem, tā ir daudz biežāka nekā Peka. (Kopš 2016. gada ikvienā mūsu apmeklētajā šādu brūnzobju atradnē esam pagaršojot noteikuši konkrēto sugu. Visās aptuveni 10 vietās, kuras bija Vidzemē un Latgalē, tā izrādījusies rūsganā brūnzobe. Arī gandrīz visos citos mums zināmos gadījumos, kad atradēji sadūšojušies sēni pagaršot, nācies secināt, ka uzieta rūsganā brūnzobe).

 

2013.g. portāla DELFI sadaļā "Aculiecinieks" bija publicēta pilnīga aplamība, ka šāda sēne esot pati indīgākā pasaulē - pietiekot vien to nolaizīt!

 ♦ ♦ ♦  Latvijas Mikologu biedrības Gada sēnes 2022  ♦ ♦ ♦ 

Rūsganās vai Peka brūnzobes, izrotātas ar šīm sugām raksturīgajiem koši sarkanajiem pilieniņiem.
Eksemplāri novēroti skujkoku mežā pie Baldones ziemeļrietumu robežas 2008. gada 5. septembrī.
Diemžēl tad netika noteikts (un tagad vairs nav nosakāms), kura no šīm divām sugām īsti bijusi.

 

 

Rūsganās brūnzobes ar pilieniņiem sk. attiecīgajā sugas lappusē.

 
Rūsganā brūnzobe

Brūnzobes

Peka brūnzobe
 
 

Citādās