Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Citādās 

Oranžā brūnzobe
Zilganā brūnzobe Hydnellum aurantiacum Kopaugošā brūnzobe
 

Vidēji liela (līdz ~12 cm) sīkstas konsistences sēne, kurai apakšpusē ir adatiņas (it kā "zobi"), sākumā bālganas, vēlāk arvien vairāk brūnējošas. Izceļas ar augšpusi oranžos toņos, malā gaišāku, reizēm līdz gandrīz baltai. Apakšā ir dažus cm gara kokaina "sakne", arī oranža. Aug uz zemes skujukoku mežos ar nabadzīgu augsni pa vienai vai nelielās grupās. Reti sastopama. Neēdama sīkstās konsistences un nepatīkamās garšas dēļ.

 

Pirmo reizi Latvijā konstatējis Edgars Mūkins 2008. gadā Madonas novada rietumdaļā (taču dažādu blakus apstākļu dēļ informāciju par atradumu tobrīd nav publicējis). Kopš 2015. gada tiek laiku pa laikam uzieta dažādās valsts daļās. 2019. gada sezonas beigās mums bija zināmi pusotrs desmits reģistrētu sugas novērojumu, taču ir pamats domāt, ka vēl vairāk palikuši nekur nereģistrēti. 2020. gada sezonā, spriežot pēc Tīmeklī atrodamajiem foto, mūsu un kolēģu novērojumiem, auga pastiprināti.

   

Oranžā brūnzobe izceļas ar augšpusi oranžos toņos, malā gaišāku, reizēm
līdz gandrīz baltai. Tā var izaugt līdz 12 cm vai pat nedaudz vairāk plata.

 

Oranžajai brūnzobei apakšpusē ir adatiņas ("zobi"), sākumā bālganas,
vēlāk arvien vairāk nobrūnējošas. Augļķermeņa apakšpusē ir vairākus
centimetrus gara kokaina "sakne", arī oranža.

 

Zemāk šis pats oranžās brūnzobes eksemplārs ir atainots gan skatā 
no augšas (zemāk pa kreisi), gan arī garengriezumā (zemāk pa labi).

 
 
Sākumā oranžajai brūnzobei cepurītes virsa ir izteikti samtaina. Oranžā brūnzobe griezumā ir brūni oranža vai oranži brūna.

Šīs lappuses galvenie foto (augstāk) ir no atradnes Salacgrīvas novadā/pagastā un 2 savstarpēji tuvām atradnēm Siguldas novada Allažu pagastā (starp Lorupi un Stīveriem).


Pirmais Latvijā konstatētais eksemplārs

Pirmā Latvijā konstatētā oranžā brūnzobe (2008. gads): nepārprotami redzams gan virsas, gan kātiņa oranžums.

Šīs lappuses papildu foto (divi mazie augstāk, taču zem svītras) ir no sugas pirmās zināmās atradnes - Madonas novada rietumdaļā.

Zilganā brūnzobe

Brūnzobes

Kopaugošā brūnzobe
 
 

Citādās