Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Citādās 

Oranžā brūnzobe
Zilganā brūnzobe Hydnellum aurantiacum Kopaugošā brūnzobe
 

Vidēji liela (līdz ~12 cm) sīkstas konsistences sēne, kurai apakšpusē ir adatiņas (it kā "zobi"), sākumā bālganas, vēlāk arvien vairāk brūnējošas. Izceļas ar augšpusi oranžos toņos, malā gaišāku, reizēm līdz gandrīz baltai. Apakšā ir dažus cm gara kokaina "sakne", arī oranža. Aug uz zemes skujukoku mežos ar nabadzīgu augsni pa vienai vai nelielās grupās. Reti sastopama. Neēdama sīkstās konsistences un nepatīkamās garšas dēļ.

 

Pirmo reizi Latvijā konstatējis Edgars Mūkins 2008. gadā Madonas novada rietumdaļā (taču diezgan neizdevušos foto dēļ tobrīd informāciju par atradumu nav publicējis). Kopš 2015. gada tiek laiku pa laikam atrasta dažādās Latvijas daļās. Līdz 2019. gadam bija pamanīta apmēram pusotrā desmitā vietu (ziņojumi vietnē dabasdati.lv u.c.).

Oranžā brūnzobe izceļas ar augšpusi oranžos toņos, malā gaišāku, reizēm līdz gandrīz baltai. Tā var izaugt līdz 12 cm liela, reizēm pat nedaudz vairāk.

 

Oranžajai brūnzobei apakšpusē ir adatiņas ("zobi"), sākumā bālganas,
vēlāk arvien vairāk nobrūnējošas. Augļķermeņa apakšpusē ir vairākus
centimetrus gara kokaina "sakne", arī oranža.

 

Zemāk šis pats oranžās brūnzobes eksemplārs ir atainots gan skatā 
no augšas (zemāk pa kreisi), gan arī garengriezumā (zemāk pa labi).

 
 
Sākumā oranžajai brūnzobei cepurītes virsa ir izteikti samtaina. Oranžā brūnzobe griezumā ir brūni oranža vai oranži brūna.
 

Pirmais Latvijā konstatētais eksemplārs

Pirmā Latvijā konstatētā oranžā brūnzobe (2008. gads): nepārprotami redzams gan virsas, gan kātiņa oranžums.

Šīs lappuses lielākie foto ir no divām savstarpēji tuvām atradnēm Siguldas novada Allažu pagastā (starp Lorupi un Stīveriem), mazie foto - no atradnes Madonas novadā.

Zilganā brūnzobe

Brūnzobes

Kopaugošā brūnzobe
 
 

Citādās