Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

"Citādās" sēnes

Vēršmēlenes
 

Vēršmēlenes ir vidēju izmēru, lielas un pat ļoti lielas adateņsēnes ar samērā mīkstu (bet pasīkstu) konsistenci, kurām raksturīga ir zvīņās saplaisājusi augļķermeņa augšpuse. Aug rudens pusē skujkoku mežos. Sastopamība - no pabieži līdz ļoti reti. Vienas ir ēdamas, citas ir neēdamas (rūgtuma dēļ).

Balstoties uz pētījumiem molekulārā līmenī, kādreizējā parastā vēršmēlene (Sarcodon imbricatus) ir sadalīta trijās sugās (mūsu vietnē divas no tām pagaidām vēl atainotas kopīgā lappusē). Līdz ar to radusies problēma, uz kuru no sugām attiecināt tradicionālo latvisko nosaukumu un tā sinonīmus; šajā ziņā sekojam Latvijas Dabas muzejam.

 

Klikšķinot uz galerijas attēla vai sugas nosaukuma, var nokļūt pie sugas ilustrēta apraksta kādā no mūsu vietnēm - fungi.lv vai senes.lv. Pievērsiet uzmanību, ka vietnes fungi.lv sugu aprakstos līdzās galvenajai lappusei ir vēl papildlappuses ar fotoattēliem un skaidrojumiem!
Parastā un egļu vēršmēlene
Sarcodon squamosus, S. imbricatus
Ļoti liela, nav rūgta, pabieži sastopama.
Rūgtā vēršmēlene
Sarcodon scabrosus
Ļoti liela, ārkārtīgi rūgta, reti sastopama.
Zilkāta vēršmēlene
Sarcodon glaucopus
Vidēja lieluma, ļoti reti(?) sastopama.

Sugas nodalītas viena no otras tikai mūsdienās pēc pētījumiem molekulārā līmenī.

Latvijā suga konstatēta tikai mūsdienās.

 Citas vēršmēleņu sugas Latvijā nav konstatētas.


Vēl no mūsu fotoarhīva

Parastās vēršmēlenes (vai arī skatā no augšas neatšķiramās rūgtās) Rīgas jūras līča piekrastes zonā Engures novada vidusdaļā (2013. gadā).

Zilkāta vēršmēlenes pirmajā Latvijā uzietajā atradnē Daugmales pagasta austrumdaļā (2011. gadā; pirmais pie mums uzņemtais šīs sugas foto).

"Citādās" sēnes

 

Bekas

 

Lapiņsēnes

 

Piepes