Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Aktualitātes-2011

Sezonas-2011 fotohronika (augusts)
Mushrooms and toadstools of August, 2011
 

Bieži klīstot pa mežiem (un ne tikai) ļoti retu, tikai retu vai vienkārši fotogēnisku sēņu meklējumos, šīs vietnes fotogrāfs mēdz būt puslīdz lietas kursā par Latvijas sēņu valstībā notiekošo. Tādēļ bija radusies iecere šajā sezonā regulāri dalīties savos vērojumos ar vietnes apmeklētājiem. Tomēr augustā, sēņu sezonai "uzņemot pilnus apgriezienus", bet fotogrāfam esot hroniskā laika trūkumā, šo ieceri nācies radikāli sašaurināt. Sākot ar augustu, šajā hronikā figurēs tikai paši ievērojamākie atradumi. Toties atainoti nevis vienā mazā, bet gan vairākās lielās fotogrāfijās!

 
Aprīlis Maijs Jūnijs Jūlijs Augusts Septembris Oktobris Novembris Decembris Janvāris '12


 
Augusta ievērojamākie atradumi
 
Jauna samtbeku suga Latvijā: grubuļainā
 


Šī nelielā skaistā samtbeka pārstāv sugu, kas konstatēta pirmreiz Latvijā, pagaidām - vienā visai ierobežotā teritorijā: Rīgā, Ziepniekkalna kapos. Pirmie divi šādu samtbeku eksemplāri tur tika uzieti jau pērn, taču, lai droši noteiktu sugu, nācās gaidīt uz jaunu augļķermeņu parādīšanos šajā gadā. Tie patiešām izauga, turklāt uzreiz vairākās kapsētas vietās, un suga tika noskaidrota. Tai devām latvisko vārdu "grubuļainā samtbeka". Lietuvā, Igaunijā, Krievijā tā bija konstatēta jau agrāk.

 
Koraļļu dižadatenes lielā garā grupā
 
 
Izcili skaistā, bet visai reti sastopamā koraļļu dižadatene ir izaugusi uz šīs kritalas milzīgā skaitā! Augļķermeņu saplūšanas dēļ grūti pat saskaitīt, cik eks. tur īsti ir.
Šī sēne ierakstīta Latvijas Sarkanajā grāmatā un iekļauta Latvijas Aizsargājamo sugu sarakstā. Pērn Latvijas Mikologu biedrība to bija izvēlējusies par savu Gada sēni.
 
Bārkstainās mušmires viena pie otras
 
 
Ārkārtīgi retā bārkstainā mušmire (Amanita strobiliformis), kas iepriekš Latvijā bija atrasta tikai dažas reizes, te spējusi izaugt pat trijos
eksemplāros! Diemžēl šī atradne ir apstādījumos blakām gājēju celiņam, un kāds nebija varējis nociesties, neizgāzis visas trīs no zemes.
Par laimi nelaimē, tas acīmredzot bija noticis tikai pāris stundas iepriekš, tā ka sēnes joprojām bija droši atpazīstamas, pat fotogēniskas.
  

 

Piecas dienas pēc visu triju bārkstaino mušmiru izspārdīšanas gandrīz vai
turpat no zemes bija izspraukusies jauna! Par nelaimi, vēl tuvāk celiņam...
Pa divām dienām jaunais bārkstainās mušmires eksemplārs bija jau krietni
pastiepies augšup, tomēr cepurītei vēl joprojām saglabājās puslodes forma.
 
Vēl pēc divām dienām arī šis retās sugas eksemplārs bija iznīcināts, tur vairs tikai mētājas resnais kāts ar raksturīgo maksti lejasgalā.
 
 
Vēl pēc četrām dienām tur bija izaugusi vēl viena bārkstainā mušmire,
taču dienu vēlāk to piemeklēja tāds pats liktenis kā visas iepriekšējās.
  

 
Aprīlis Maijs Jūnijs Jūlijs Augusts Septembris Oktobris Novembris Decembris Janvāris '12
 

Vietnes sadaļas