Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Aktualitātes-2011

Sezonas-2011 fotohronika (maijs)
Mushrooms and toadstools of May, 2011
 

Bieži klīstot pa mežiem (un ne tikai) ļoti retu, tikai retu vai vienkārši fotogēnisku sēņu meklējumos, šīs vietnes fotogrāfs mēdz būt puslīdz lietas kursā par Latvijas sēņu valstībā notiekošo. Jaunajā, 2011.gada, sezonā mēģinām savos vērojumos regulāri dalīties ar vietnes apmeklētājiem. Šī fotohronika nepretendē sniegt izsmeļošu pārskatu par pašlaik augošajām sēnēm. Šeit tiek ietvertas tikai sugas, kuras, pirmkārt, trāpījušās vietnes fotogrāfa ceļā tieši šajā sezonā. Otrkārt, tikai sugas, kuras ir pietiekami droši noteiktas. Treškārt, tikai kaut cik fotogēniski eksemplāri!

 
Aprīlis Maijs Jūnijs Jūlijs Augusts Septembris Oktobris Novembris Decembris Janvāris '12


 
Daži maija pirmās puses atradumi
 Zvīņainā kātiņpiepe
Polyporus squamosus
Šīs ļoti skaistās, bet īsmūžīgās piepes piepes izaug ik pavasari no jauna uz kritalām vai dzīviem lapu kokiem. Šeit vēl mazas, tās vēlāk var izplesties pat līdz 60 cm! Tās bieži aug lielās grupās, pat daudzi desmiti blakus.
Priežu čiekursēne
Strobilurus tenacellus
Tur, kur izaugusi šī sīciņā lapiņsēnīte, augsnē noteikti atrodas priedes čiekurs. Ja dziļi, tad kātiņu turpinošā "sakne" izaug pārsteidzoši gara! Lai gan šīs sēnes ir ēdamas, tās vākt tomēr nav vērts niecīgo izmēru dēļ.
Parastā ausenīte
Auriscalpium vulgare
Arī parastā ausenīte (jeb "vecāsmātes auss") izaug no zemē iekrituša priedes čiekura. Taču atšķirībā no prie- žu čiekursēnes, tā ir sīksta, klāta ar cietiem matiņiem, un cepurītes apakšā ir nevis lapiņas, bet gan adatiņas.
 
Daži maija otrās puses atradumi
 Aprīļa sārtlapīte
Entoloma aprile
Šīm nelielajām (tipiski 2-6 cm) sēnēm lapiņas sākumā ir baltas, taču vēlāk, birstot ārā sporām, sārtojas. Aug ne vien aprīlī, bet arī maijā. Par ēdamību nav skaidrs.
Rūgtā sērsēne
Hypholoma fasciculare
Šī nelielā sēne ar raksturīgi iezaļganām lapiņām mēdz augt lielās grupās uz koksnes jau no pavasara līdz pat vēlam rudenim. Pretstatā celmenei, ir indīga (un rūgta)
Dižbara tintene
Coprinus disseminatus
Šī sīciņā (tipiski - nepilnu 1 cm) sēne bieži aug milzu baros pie koku stumbriem vai uz celmiem. Sākumā ir krēmkrāsā, vēlāk - pelēka. Par ēdamību nav skaidrs.Zvīņainā kātiņpiepe
Polyporus squamosus
Kopš mēneša sākuma šīs agrīnās piepes ir paguvušas izaugt lielas un jau sākušas novecot. Arī šis čemurs ir veidojies uz koksnes, tikai šoreiz - uz augsnē slēptas.
Mainīgā pacelmene
Kuehneromyces mutabilis
Šai uz vecas koksnes augošajai sugai cepurītes krāsa patiešām ir izteikti mainīga, proti, atkarībā no mitruma. Ēdama. Taču ir līdzīga dažām indīgām celmu sēnēm!
Kāda no tintenēm
Coprinus sp.
Šīm ceļmalā uzietajām tintenēm visas pazīmes bija kā vizuļošajai tintenei - izņemot netipiski košo krāsojumu! Tādēļ pilnīga pārliecība par sugu mums tomēr neradās.
 

 
Aprīlis Maijs Jūnijs Jūlijs Augusts Septembris Oktobris Novembris Decembris Janvāris '12
 

Vietnes sadaļas