Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Visas bekas

Grubuļainā samtbeka
Xerocomus pruinatus / Xerocomellus pruinatus
 

Nelielu izmēru beka (diametrs tipiski ap 5 cm) ar izteikti samtainu, bet grubuļainu cepurītes virsu ļoti tumši brūnā vai gandrīz melnā, citkārt ļoti tumši pelēkā krāsā, retos gadījumos - ar apsarmi (Latvijā atrastajiem eksemplāriem nav novērota). Kātiņš var būt gan blīvi klāts ar sīkām sarkanām pārslām, gan bez tām - blāvi dzeltens. Mīkstums griezumā var dažviet vāji līdz mēreni zilēt (parasti - tikai šur tur kātiņa lejasgalā). Aug rudens pusē zem lapukokiem (iespējams, ka arī zem skujukokiem). Ļoti reti sastopama: Latvijā ir droši zināmas tikai trīs atradnes (kā arī divas diezgan varbūtīgas, tomēr vēl ne pilnībā apstiprinātas). Ēdama, tomēr sakarā ar ļoti reto sastopamību pareizāk būtu atstāt augam.

 

Pirmo reizi Latvijā konstatējis Edgars Mūkins pēc 2010.-2011. gada atradumiem Rīgā, Ziepniekkalna kapos, kur tā izrādījusies augam ik gadu vairākās vietās. 2016. gadā uzieta arī Siguldā pie Gaujas un mežā pie Krimuldas. Daži Tīmeklī publicētie un mums atsūtītie foto vedina domāt, ka manīta arī citur. Par sugas konstatēšanas vēsturi Latvijā un varbūtējo izplatību nedaudz sīkāk sk. mūsu vietnē šeit.

 

Ja esat puslīdz pārliecināti, ka esat reiz atraduši šādu beku, lūdzu sazinieties ar senes.lv (e-pasts).

 

Cepurītes virsa ir ļoti tumši brūnā vai gandrīz melnā krāsā, kātiņš var būt gan pilnībā klāts ar sīkām sarkanām pārslām, gan bez tām - gaiši dzeltens.

Grubuļainās samtbekas aug pa vienai vai sīkās grupās (šeit: uz kapavietas).

 

Stobriņu atveres grubuļainajai samtbekai var būt ļoti neregulāras formas.
Zem cepurītes virsmiziņas ir apmēram tikpat plāna sarkana "apakšmiziņa".

Mīkstums griezuma vietā var palēnām nozilēt, tomēr vairākumā gadījumu
- tikai atsevišķās vietās (parasti kātiņa lejasgalā); dažkārt nezilē nemaz.

Šīs lappuses foto visi ir no sugas pirmās zināmās atradnes Rīgā, Ziepniekkalna kapos.

Ja esat puslīdz pārliecināti, ka esat reiz atraduši šādu beku, lūdzu sazinieties ar senes.lv (e-pasts).

 

Visas bekas