Vietnes sadaļas

"Citādās" sēnes

Bisonektrijas
 

Bisonektrijas ir koši dzeltenas vai oranžas, sākotnēji lodveidīgas, vēlāk kausveidīgas askusēnes nedaudzus milimetrus diametrā, kuras agrā pavasarī aug lielos ciešos baros uz dzīvnieku mēsliem vai nobirām - tām, kuras ir šīm sēnēm vajadzīgajā virzienā bagātinājis dzīvnieku urīns vai koksnes pelni. Ģints kopumā ir pabieži sastopama, taču par atsevišķajām sugām nav skaidrības (par nenoteiktības cēloņiem sk. zemāk). Domājams, ka ir neēdamas.

Kopš Latvijā jau pirms daudziem gadiem bija konstatēta suga Byssonectria fusispora, tolaik saukta par Inermisia aggregata un atbilstoši arī latvski - par dzelteno inermīziju, visi turpmākie tādas ārienes sēņu atradumi ilgu laiku "pēc inerces" tika vienmēr piedēvēti šai sugai (situācijā, kad ar sistemātisku šīs ģints izpēti Latvijā it neviens nenodarbojās). Tikai 2021. gadā Inita Dāniele, mikroskopējot paraugus, pārliecinoši apstiprināja jau kādu laiku pastāvējušās aizdomas, ka Latvijā faktiski ir sastopama arī cita šīs ģints suga - Byssonectria terrestris. Pēc mūsu arhīvā esošo novērojumu (foto+pieraksti) rūpīgas izvērtēšanas esam izveidojuši abu divu sugu ilustrētos aprakstus (provizoriskās versijas). Tā kā pagaidām nav atrisināts jautājums par saskanīgiem ģints un abu sugu latviskajiem nosaukumiem, "vecajai" esam paturējoši tradicionālo, bet "jaunajai" devuši pagaidu.

 

Klikšķinot uz galerijas attēla vai sugas nosaukuma, var nokļūt pie sugas ilustrēta apraksta kādā no mūsu vietnēm - fungi.lv vai senes.lv. Pievērsiet uzmanību, ka vietnes fungi.lv sugu aprakstos līdzās galvenajai lappusei ir vēl papildlappuses ar fotoattēliem un skaidrojumiem!


Zemes bisonektrija
Byssonectria terrestris
Ļoti blīvos baros, ar baltu vai zaļgani pelēku "paklāju" apakšā. Vecumā atplešas gandrīz vai diskveidīgas.

Dzeltenā inermīzija
Byssonectria fusispora
Mazāk blīvos baros, bez (vai tikpat kā bez) "paklāja" apakšā. Arī vecumā saglabā skaidru kausveidīgumu.

 Citas bisonektriju sugas Latvijā pagaidām nav konstatētas.


Vēl no mūsu fotoarhīva

Jaunas un mazas, vēl gandrīz lodveidīgas zemes bisonektrijas cieši blakus barības vielu avotam - dzīvnieku mēsliem (Inčukalna novads, 2011.g.)

Jaunas, vēl maz atpletušās dzeltenās inermīzijas - ne mežā, bet nesenā meža (lielākoties skujkoku) izcirtumā (Siguldas novads, 2014.g.)

"Citādās" sēnes

 

Bekas

 

Lapiņsēnes

 

Piepes