Vietnes sadaļas

Citādās 

Dzeltenā inermīzija
Zemes bisonektrija Byssonectria fusispora (syn. Inermisia aggregata)  
 

Koši dzeltena vai oranža, sākotnēji lodveidīga, tad dziļi kausveidīga un beidzot pasekli kausveidīga askusēne nedaudzus milimetrus diametrā, kura agrā pavasarī aug lielos baros, vietām blīvos, bet vietām retinātos. Zem pieaugušiem augļķermeņiem reizēm ir rets pinums no smalkiem sēņotnes pavedieniem (taču ne blīva un bieza "paklāja" izskatā). Ziņas par sugai piemēroto augteni dažādos avotos atšķiras: pēc vienām - dzīvnieku mēsli un to urīna apslacītas meža nobiras (t.i., tāpat kā zemes bisonektrijai), pēc citām - augsne vai nobiras ar pelnu piedevu. Domājams, ir neēdama. Tā kā šīs sugas novērojumi Latvijā agrāk nebija nodalīti no zemes bisonektrijas novērojumiem (sk. zemāk), sastopamības biežums nav īsti skaidrs. Mūsu arhīvā esošo novērojumu (foto+pierakstu) caurskate vedina domāt, ka patiesībā ir daudz retāka nekā nesen apzinātā zemes bisonektrija.

 

Tikusi dēvēta te par Inermisia aggregata, te par Byssonectria fusispora; mūsdienās par korektāko atzīts otrais nosaukums, taču latviešu valodā pagaidām saglābājas vecais. Lai gan visas šāda izskata un īpašību sēnes Latvijā ilgus gadus uzskatīja par piederīgām vienai un tai pašai sugai, vienalga, kā dēvētai (un tieši tā arī bija atainotas mūsu vietnē), 2021. gadā ir kļuvis skaidrs, ka Latvijā sastopama arī cita visādā ziņā ļoti līdzīga suga - Byssonectria terrestris (sīkāk par šo atzinumu sk. ģints pārskata lappusē).

Dzeltenā inermīzija mēdz augt daudzskaitlīgās grupās, kuras vietām ir blīvas, vietām - diezgan retinātas (turpretī zemes bisonektrija - ļoti blīvās).
Zem augļķermeņiem izpletušās "paklāja" - ļoti smalku sēņotnes pavedienu pinuma - dzeltenajai inermīzijai vai nu vispār nav, vai arī ir rudimentārs;
tā ir vislabāk ievērojamā makroskopiskā pazīme, pēc kuras šo sugu atšķirt no zemes bisonektrijas.

 
 

Dzeltenās inermīzijas augļķermenis sākumā ir lodveida, tad augšpusē
pārplīst un sāk arvien vairāk atvērties, topot kausveidīgs. Tomēr tas
nekad nekļūst tik sekls - gandrīz diskveidīgs - kā zemes bisonektrijai.
Tā ir vēl viena makroskopiskā pazīme, kura palīdz atšķirt abas sugas.

Šī ir sugas atainojuma pagaidu versija, kura izveidota, pēc abu ļoti līdzīgo sugu atsķetināšanas atlasot tieši šai atbilstošās ilustrācijas.

Zemes bisonektrija

Bisonektrijas

 
 
 

Citādās