Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Citādās 

Kopas inermīzija (dzeltenā inermīzija)
  Byssonectria fusispora (syn. Inermisia aggregata)  
 

Agram pavasarim raksturīga miniatūra askusēnīte, kuras kausiņi ir tikai pāris milimetru diametrā, toties mēdz augt daudzskaitlīgās un blīvās grupās (uz briežu un citu dzīvnieku mēsliem). Atbilstošos apstākļos sastopama ne īpaši reti, taču ļoti agrā parādīšanās laika dēļ mēdz palikt neievērota.

 

Lai arī tikusi dēvēta gan par Inermisia aggregata, gan par Byssonectria fusispora, gan vēl citos vārdos, tā izrādījusies faktiski viena un tā pati suga. Mūsdienās par korektāko nosaukumu ir atzīts Byssonectria fusispora. Tomēr sugas apzīmēšanai latviešu valodā joprojām tiek lietots vecais nosaukums, kurš savulaik darināts no Inermisia aggregata.

 

2020. gadā, kad meteoroloģiskā ziema faktiski neiestājās, ziņojumi par šo sugu dažādās Latvijas vietās laiku ir pa laikam parādījušies jau kopš iepriekšējā gada beigām.

Kopas inermīzija vienmēr aug ļoti blīvās un daudzskaitlīgās grupās, nereti pat pa simtiem augļķermeņu. Pieaugušām tām ir sekla kausiņa forma.

Kopas inermīzija aug uz briežu un citu dzīvnieku mēsliem - gan uz tādiem, kuri jau ir sadalīšanās stadijā (šeit), gan uz svaigiem (zemāk pa kreisi).
Ir ziņas, ka augot arī zvēru apčurātā augsnē (pateicoties paaugstinātajam nitrātu saturam).

Sākumā kopas inermīzijas augļķermenis ir slēgtas lodītes formā un ļoti ļoti sīks.

 

Vēlāk lodveidīgais augļķermenis augšpusē pārplīst un sāk atplesties,
pēc formas kļūdams kausveidīgs un ar laiku - arvien seklāks (augšā).

 
 

Citādās