Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Citādās 

Zemes bisonektrija
  Byssonectria terrestris Dzeltenā inermīzija
 

Koši dzeltena vai oranža, sākotnēji lodveidīga, vēlāk kausveidīga, visbeidzot gandrīz diskveidīga askusēne nedaudzus milimetrus diametrā, kura agrā pavasarī aug lielos blīvos baros uz dzīvnieku mēsliem vai uz to urīna slacītām skujām u.c. meža nobirām. Zem pieaugušiem augļķermeņiem parasti ir plašs un salīdzinoši biezs "paklājs" baltā vai zaļgani pelēkā krāsā - daudzu smalku sēņotnes pavedienu pinums. Domājams, ir neēdama. Par cik līdz šim sugas novērojumi Latvijā netika nodalīti no dzeltenās inermīzijas novērojumiem (sk. zemāk), sastopamības biežums nav skaidrs. Mūsu arhīvā esošo novērojumu (foto un pierakstu) caurskate vedina domāt, ka ir sastopama daudz biežāk nekā sen zināmā dzeltenā inermīzija.

 

Lai gan visas šāda izskata un īpašību sēnes Latvijā ilgus gadus uzskatīja par piederīgām vienai un tai pašai sugai (un tieši tā arī bija atainotas mūsu vietnē), 2021. gadā ir kļuvis skaidrs, ka Latvijā sastopama arī šeit atainotā suga, ne tikai Byssonectria fusispora jeb Inermisia aggregata (sīkāk par šo atzinumu sk. ģints pārskata lappusē).

Zemes bisonektrija aug blīvās un daudzskaitlīgās grupās - tipiski pat simtiem augļķermeņu. Pieaugusi sēne ir sekli kausveidīga, gandrīz diskveidīga.

 
Sākumā zemes bisonektrijas augļķermenis ir slēgtas lodītes formā un
ļoti sīks. Taču arī pieaugušam diametrs parasti nepārsniedz ~3 mm! 
Zemes bisonektrija aug uz meža dzīvnieku (pārnadžu, tipiski - briežu)
mēsliem vai uz to apčurātām un tādēļ ar nitrātiem bagātām nobirām.
 

Pieauguši zemes bisonektrijas augļķermeņi parasti atrodas uz plaša balta vai zaļganpelēka "paklāja" - daudzu smalku sēņotnes pavedienu pinuma.
Tieši šāda uzkrītoša "paklāja" esamība ir viena no galvenajām makroskopiskajām pazīmēm, kura atšķir zemes bisonektriju no dzeltenās inermīzijas.

Šī ir sugas atainojuma pagaidu versija, kura izveidota, pēc abu ļoti līdzīgo sugu atsķetināšanas atlasot tieši šai atbilstošās ilustrācijas.
Līdz nākamajai šādu sēņu sezonai sugas atainojumam tiks izveidota sakārtotāka versija.

 

Bisonektrijas

Dzeltenā inermīzija
 
 

Citādās