Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Lapiņsēnes

Bērzu sīkstene (bērzu kamolene)
Zvīņainā sīkstene Lentinus conchatus / Panus conchatus Tīģeru sīkstene
 

Bērzu sīkstene ir vidēju izmēru lapiņsēne (augļķermeņa caurmērs visbiežāk 5-12 cm) ar izteikti asimetrisku cepurīti (mēles, gliemežnīcas, šķības piltuves formā) un īsu necentrāli novietotu kātiņu, kura aug uz nedzīvas lapukoku (parasti bērza) koksnes. Cepurīte gaiša, sākumā sārti violetos, vēlāk brūnganos toņos (taču dažkārt ar joprojām violetu nokrāsu), vismaz sākumā bez zvīņojuma un ar asu, pat vecumā ieritinātu malu. Lapiņas stipri zarotas, gar kātiņu nolaidenas. Sastopama ne īpaši bieži. Aug nelielos čemuros, reti pa vienai no jūlija līdz oktobrim. Neēdama sīkstuma dēļ.

Bērzu sīkstenes cepurīte sākumā ir sārti violetos toņos (pa labi), vēlāk gaiši brūnganos toņos, kuros violetā nokrāsa visbiežāk ir vairs tikko jaušama.
Pieaugušas sēnes cepurītei ir mēles, gliemežnīcas vai asimetriskas piltuves forma. Parasti aug nelielos čemuros uz bērzu celmiem, stumbeņiem u.tml.

 

Reizēm cepurītes violetā nokrāsa tomēr saglabājas pat stipri vecai sēnei.
Vecumā uz cepurītes virsas dažkārt izveidojas sīkas, piekļaujošās zvīņas.

Bērzu sīkstenes cepurītei maliņa ir asa un paliek ieritināta pat vecumā.
Lapiņas ir zarotas un gar kātiņu nolaidenas, kātiņš ir īss un vienā malā.

 

Paretam bērzu sīkstenes čemurā gadās pat desmit un vairāk augļķermeņu, veidojot šādus iespaidīgus saaugumus.

Šīs lappuses foto ir no atradnēm Vangažu stacijas apkārtnē, Lēdurgas dendroparkā un piejūras kāpās starp Kalngales un Garciema stacijām.

Zvīņainā sīkstene

Sīkstenes, 
sīkstenītes

Tīģeru sīkstene
 

Lapiņsēnes