Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Aktualitātes-2016

Februāris 2016: vēl kāds pārsteigums
Mushrooms and toadstools of February, 2016
 

Šī hronika atspoguļo to, ko vietnes senes.lv fotogrāfam gadījies atrast savās šīs sezonas gaitās pa Latvijas mežiem (un ne tikai mežiem).* Tā kā šīs hronikas veidošana vecajā apjomā un kvalitātē izrādījusies pārāk laikietilpīga, šogad tās vēriens un noformējums top pieticīgāki. Publicēšanas ātruma labad šeit atsakāmies no foto rūpīgas digitālās apstrādes. Tādēļ iepriekš atvainojamies par dažkārt viduvējo kvalitāti.

* Lai atspoguļotu neikdienišķu atradumu Latvijas sēņu valstībā, šomēnes hronikā iekļaujam arī cita fotogrāfa uzņemtu attēlu. 

Janvāris Februāris Marts Aprīlis Maijs Jūnijs Jūlijs Augusts Septembris Oktobris Nov.– Dec.


 

Tāpat kā janvāri, arī februāri piemeklēja pamatīgs atkusnis, liekot priekšlaikus uzrasties ne vienai pavasara sēnei. Interesantākā neapšaubāmi ir šī!

 
 

Jau 13. februārī Apes novada Gaujienas pagastā bija skatāmas šīgada pirmās trīs toverīšu sarkosomas, turklāt nebūt ne sīkas!
Par to mūsu vietni informēja (un atsūtīja šīs ilustrācijas oriģinālu) Ainars Gaidis, kurš augšminēto atradni bija uzgājis 2014. gadā.
Tas ir pārliecinoši agrākais šīs aizsargājamās sugas novērojums Latvijā. (Visi līdzšinējie bijuši martā, aprīlī vai pat maija sākumā.) 

 

 

Tāpat kā pērnziem, vietnes fotogrāfs izvēlējās mazāk bradāt mežus pēc ziemīgām sēnēm un vairāk pievērsties agrāk uzņemto attēlu apstrādei. Pateicoties šādai izvēlei, mūsu vietnē parādījušās dažādu koraļļveidīgo sēņu (koralleņu, vārpsteņu, vārpstenīšu, lentāriju) sadaļas; plašāka kļuvusi Piepju un sīkpiepju galerija. Taču šīs izvēles dēļ zemāk redzamas tikai sēnes, kuras patrāpījās, iebrienot mežā līdz labi ja 100 m no ceļa.

 
 

Kā parasti, kūstoša sniega atveldzēta, daudzviet bija sastopama dzeltenā receklene - uz kritalām un stāvošiem kociņiem, gan pavisam sīkas lielos
baros, gan pa vienai solīdākos izmēros (arī zemāk). (Visas uzņemtas 25. februārī, kad sniegs klāja lielum lielo daļu mežu platības GNP un blakus tam.)

 
 

 

Sniegotajā mežā sastapto sēņu vidū bija ne viena vien pavisam sīciņa - mazāka par 1 cm!

 
 

Austrijas agrene (ne tā, kas bija janvāra
hronikā), lai gan vairs nav sniega apsegta,
šķiet gaidām siltāku laiku, lai vēl paaugtos.

Uz nozāģēta zara prāvā skaitā uzradusies
sīciņa, tikai retajam pazīstama lapiņsēnīte
bez kātiņa - Cezata sēdene (arī zemāk).

 
 

 
Janvāris Februāris Marts Aprīlis Maijs Jūnijs Jūlijs Augusts Septembris Oktobris Nov.– Dec.
 

Vietnes sadaļas