Vietnes sadaļas

Piepes, sīkpiepes

Baltdzeltenā egļpiepe
 Pycnoporellus alboluteus
 

Viengadīga klājeniska piepe ar izcili lielām porām (>1 mm), kuru starpsienas stipri plaisā, tā izveidojot zāģveidīga izskata slāni. Svaigs augļķermenis spēcīgi uzsūc mitrumu, līdz kļūst sūkļveidīgs, un ilgi to saglabā, tā ļaujot piepei pārdzīvot ilgstošu sausumu. Augļķermenis ir viegli, lieliem gabaliem atdalāms no substrāta. Piepes krāsa sākumā atbilst nosaukumam, bet vēlāk tā ir oranža. Suga aug pārsvarā uz egļu kritalām. Ļoti reta visā Eiropā, konstatēta 12 valstīs, tostarp arī Latvijā (divas atradnes Kurzemē, trīs Vidzemē). Iekļauta Eiropas 33 apdraudētāko sēņu sugu saraksta projektā.

 

Pirmo reizi Latvijā konstatējis Ivars Leimanis 2014. gadā Pārgaujas novada Raiskuma pagastā netālu no Ķūķu klintīm; šī suga tur augusi uz vairākām egļu kritalām, kuru savstarpējais atstatums nepārsniedzis ~100 metru; četrus gadus vēlāk viņš pats šo sugu pamanījis arī 1 km uz ziemeļrietumiem. Tikmēr Diāna Meiere savā fotoarhīvā atradusi, ka suga bijusi sastapta jau 2011. gadā Engures novada Smārdes pagastā pie Lustužkalna, taču tad palikusi neatpazīta. 2018. gadā Ivars Leimanis ~1½ km uz dienvidrietumiem no Krimuldas (formāli - Siguldas pilsētas teritorijā) uzgāja trešo atradni. 2019. gada pavasarī viņš pamanīja vēl vienu atradni, kopskaitā piekto, Ventspils novada Ugāles pagasta ziemeļrietumu stūrī (pērnos augļķermeņus).

Baltdzeltenā egļpiepe visbiežāk aug uz mizu jau zaudējušas egļu kritalas. Tāda patiesi baltdzeltena tā izskatās augļķermeņa attīstības pašā sākumā.

Tāda baltdzeltenā egļpiepe drīz vien kļūst augļķermeņa attīstības turpinājumā (sk. arī attēlu zemāk).

Jau kopš augļķermeņa attīstības agrīnajām stadijām baltdzeltenās egļpiepes poras veidojas izcili lielas.

Tāda baltdzeltenā egļpiepe izskatās - vairs nebūt ne baltdzeltena - vairāku mēnešu vecumā. (Slīpā kritala fotoattēlā ir pagriezta horizontāli.)

Baltdzeltenās egļpiepes poru starpsienām vecumā plaisājot, veidojas zāģveidīga izskata slānis. (Tā pati kritala šajā fotoattēlā ir patiesajā slīpumā.)

Šīs lappuses foto ir no atradnes Raiskuma pagastā pie Ķūķu klintīm (apakšā) un atradnes pie Krimuldas (augšā), par kurām vietnē dabasdati.lv bija ziņojis Ivars Leimanis.

 

Piepes, sīkpiepes, klājpiepes

 
 
 

Bekas

 

Lapiņsēnes

 

Citādas