Vietnes sadaļas

Citādās 

Dižā bisīte
Parastā bisīte Gyromitra gigas Vairoga bisīte
 

Paliela (caurmērs reizēm līdz 15 cm) askusēne ar neregulāras, tomēr puslīdz ieapaļas formas cepurīti gaišbrūnos toņos, smadzeņveidā sakrokotu; ar īsu un paresnu baltganu kātiņu; gan cepurītē, gan kātiņā izteikti doba; viscaur trausla. Aug aprīlī–maijā dažāda sastāva mežos un krūmājos, turklāt salīdzinoši bieži - uz vecām, jau apsūnojušām kritalām, pēc mūsu novērojumiem - pārsvarā (vai pat tikai) egļu kritalām. Pareti sastopama. Par ēdamību/indīgumu ziņas ir pretrunīgas: pēc vienām, satur to pašu toksīnu ko parastā bisīte un līdzīgā daudzumā, līdz ar to sākotnēji ir stipri indīga un var kļūt ēdama tikai pēc pareizi (un akurāti!) veiktas termiskās apstrādes; pēc citām ziņām, satur apm. 1500 reižu mazāk šada toksīna, tādējādi būtu ēdama pat pēc minimālas apstrādes. Kamēr situācija ir neskaidra, stingri iesakām turēties pie pirmā (indīgumu vēstošā) viedokļa!

 

Tautā bisītes bieži dēvē par "murķeļiem", taču patiesībā šis aizguvums no vācu Morchel oriģinālvalodā nozīmē lāčpurnu (bisīte vāciski ir Lorchel). Par cik jēdziena "murķelis" neviennozīmīgā izpratne var izraisīt veselībai bīstamus pārpratumus, drošāk būtu no šī aizgūtā vārda vispār atteikties!

Dižajai bisītei, tāpat kā parastajai, cepurīte ir smadzeņveidīgi sakrokota. Atšķiras ar, vidēji ņemot, lielākiem izmēriem un krietni gaišāku krāsu.

Sakrokota forma ir arī kātiņam šķērsgriezumā. Gan cepurīte, gan kātiņš ir izteikti dobi; kātiņam krokojuma dēļ dobums var sadalīties vairākos.


 

Vēl attēlus un skaidrojumus sk. mūsu divvalodīgās (Lv+En) vietnes fungi.lv lappusēs. Klikšķiniet uz sīkattēliem!

 
   
 

Vēl no mūsu fotoarhīva

Dižā bisīte aug pārsvarā lapkoku mežos (šeit) un egļu mežos, ne tik reti arī krūmājos.


Mūsu fotohronikas attēli ar dižajām bisītēm dažādos gados un dažādās atradnēs, kuri agrāk bija apskatāmi šeit, tagad pārcelti uz atsevišķu lappusi.

Parastā bisīte

Bisītes (6)

Vairoga bisīte
 
 

Citādās