Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Citādās 

Skropstainā zemeszvaigzne
Apmalotā zemeszvaigzne Geastrum fimbriatum (syn. Geastrum sessile) Sīkā zemeszvaigzne
 

Skropstainā zemeszvaigzne, līdzīgi citām zemeszvaigznēm, ir kā neliels pūpēdis ar papildu ārējo apvalku, kurš plīstot un atveroties sadalās daivās, tā piešķirdams sēnei zvaigžņveidīgu izskatu. Šī sēne ir Latvijā visbiežāk sastopamā zemeszvaigzne, pēc lieluma - vidēja: tās augļķermeņa diametrs, mērot starp daivu galiem, tipiski ir ap 5 cm. Sugas uzkrītošākā pazīme: ārējā apvalka vidusdaļa nav sadalījusies daivās un veido padziļinājumu, kurā blīvi (bez kātiņa) ievietojies iekšējais, sporas saturošais lodveida apvalks. Mēdz augt dažādos mežos, parasti - sīkās, taču diezgan ciešās grupās.

Skropstainās zemeszvaigznes ir izmēros vidējas (salīdz. ar egļu skujām!) un parasti sastopamas sīkās, taču diezgan ciešās grupās.
Ārējais apvalks aptuveni līdz pusei saplīst daivās (parasti 5-10, bet gadās arī vairāk). Apakšpusē tas ir aplipis ar augsnes daļiņām.

Skropstainās zemesvaigznes ārējam apvalkam plīstot, daivās sadalās tikai tā ārējā daļa, turpretī iekšējā daļa paliek viengabalaina un kausveidīga.
Iekšējais apvalks ir lodveida vai mazliet saplacināts. Sporu izplūdes atvere ir zema, strupi konusveidīga, parupji šķiedraina, dažkārt it kā saplosīta.

 

Zemes-
zvaigznes

 
 
Apmalotā zemeszvaigzne

Citādās 

Sīkā zemeszvaigzne