Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Aktualitātes-2016

Janvāris 2016: atkušņa pārsteigumi
Mushrooms and toadstools of January, 2016
 

Šī hronika atspoguļo to, ko vietnes senes.lv fotogrāfam gadījies atrast savās šīs sezonas gaitās pa Latvijas mežiem (un ne tikai mežiem).* Tā kā šīs hronikas veidošana vecajā apjomā un kvalitātē izrādījusies pārāk laikietilpīga, šogad tās vēriens un noformējums top pieticīgāki. Publicēšanas ātruma labad šeit atsakāmies no foto rūpīgas digitālās apstrādes. Tādēļ iepriekš atvainojamies par dažkārt viduvējo kvalitāti.

 

Janvāris Februāris Marts Aprīlis Maijs Jūnijs Jūlijs Augusts Septembris Oktobris Nov.– Dec.


 

Jaunā gada sēņu fotohroniku (kura būs mazliet brīvākā formātā nekā pērn) bija iecerēts iesākt ar ledusmatiem, kuriem pērnā gada pašās pēdējās, jau diezgan aukstajās dienās bija šur tur likusi izveidoties koksnes sēne Exidiopsis effusa (latviskā nosaukuma tai vēl nav). Taču Jaungada pirmajā dienā uzsnigušais sniegs, lai arī visai plānā kārtiņā, izjauca šo ieceri: mati vai nu bija saplūduši vienlaidus ledū, vai arī nepamanāmi uz baltā fona. Tādēļ piedāvājam aplūkot fotohroniku pērnajam decembrim, kad tie bija tikko kā izveidojušies, kā arī šīs sēņu izraisītās parādības ilustrētu aprakstu.

 

Tomēr arī janvāris, kad mēneša pašās beigās daļēji nokusa sniegs, izrādījās ar sēnēm gana bagāts! Šeit atainojam tikai, mūsuprāt, interesantākās.
 
 

Lai arī oranžā puslocene ne vienu vien reizi ir sevi apliecinājusi kā tipiska ziemas atkušņu sēne, sastapt to tādā milzīgā daudzumā bija pārsteidzoši!

 
 

Šī ir tā pati atradne, kas bija atainota mūsu fotohronikā pērnajā aprīlī (kad sēnes bija jau krietni pakaltušas), tikai šogad tā bijusi daudzkārt ražīgāka.

 
 

Pārsteigums ir arī janvāra atkusnī sastaptā pavisam sīkā, toties
izcili garkātainā lapiņsēnīte - visticamāk, kāda no vīteņu ģints.

Janvāra atradumu klāstu bagātinājusi arī šī supersīkā lapiņsēnīte.
(Ieskatieties uzmanīgi: monēta virs tās nav 1 eiro, bet 1 cents!)

 
 

Šīs Austrijas agrenes, pavadot mēnesi zem sniega, nav it nemaz
paaugušās kopš brīža, kad pērnajā decembrī iekļuva mūsu hronikā.

 

 
Janvāris Februāris Marts Aprīlis Maijs Jūnijs Jūlijs Augusts Septembris Oktobris Nov.– Dec.
 

Vietnes sadaļas