Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Citādās 

Austrijas agrene
  Sarcoscypha austriaca  
 

Neliela (nedaudzi centimetri), toties izcili koša kausveidīga askusēne, kura sastopama lielā skaitā jau ļoti agrā pavasarī, taču patiesībā aug arī ļoti vēlā rudenī un pat ziemas atkušņos, tikai daudz mazākā skaitā un tad visbiežāk paliek neievērota. Kausiņa iekšpuse ir asinssarkana, dažreiz ar purpurvioletu nokrāsu; ļoti reti ir sastopami arī oranždzelteni eksemplāri. Kausiņa ārpuse ir balta, baltgana vai gaišā okera krāsā. Kātiņš var būt, taču tikai strups, bet var arī nebūt. Aug uz trūdošas lapkoku koksnes (reizēm pat uz pavisam sīka sprungulīša), ļoti bieži - uz augsnē slēptas. Ēdama pat jēla, taču ir bezgaršīga, tā ka reāli ir izmantojama tikai kā ēdiena dekorējums vai tml.

 

Agrāk šo sēni pie mums dēvēja par košo agreni (Sarcoscypha coccinea), taču vēlāk izrādījās, ka Latvijā augošā suga patiesībā ir vizuāli ļoti līdzīgā Austrijas agrene. Abu sugu vienīgā atšķirība, kuru var saskatīt bez spēcīga mikroskopa, ir sīkajos matiņos, kuri "aug" uz kausiņa ārējās virsmas: Austrijas agrenei tie ir saskrullēti kā korķuviļķis, košajai - taisni (taču arī tie ir tik sīki, ka nav redzami ar neapbruņotu aci).

 

Pēc mūsu novērojumiem, tās agrenes, kuras ir parādījušās jau vēlā rudenī vai ziemas sākumā, labi pārdzīvo arī ilgstošu atrašanos zem sniega (vismaz ne pārāk aukstās ziemās), tomēr pēc tā nokušanas vairs neturpina augt un samērā drīz izkalst. Tādējādi pavasarī novērojamās ir jau citas agrenes, nevis pārziemojušās.

 

2020. gadā, kad meteoroloģiskā ziema faktiski neiestājās, ziņas par agrenēm no dažādām Latvijas vietām gandrīz nemitīgi nāca jau no iepriekšējā gada beigām.

Agrenes ir pirmās bieži sastopamās un vizuāli uzkrītošās sēnes, ko pamanām agrā pavasarī. Aug uz trūdošas lapkoku koksnes, bieži - uz zemē slēptas.

Kausiņa iekšpuse parasti ir asinssarkana, bet ārpuse - balta, baltgana vai okerkrāsā. Tipiskais diametrs ir pāris cm, tomēr atgadās arī krietni lielākas.

   

Lieldienu dekorācija: ar dabiskām krāsvielām nokrāsotas olas, kērpji, agrenes.

(Krāsojums un kompozīcija: Zanda Mūkina, ar senes.lv saistītās vietnes fungi.lv dibinātāja.)


No  2015./2016. gada  ziemas  fotohronikas

Austrijas agreņu trio 2015.g. 24. decembrī un 2016.g. 31. janvārī
uz pamatīgi satrupējuša kritalas gabala Gaujas nacionālajā parkā.
Vairāk nekā mēneša laikā, atrodoties lielākoties zem sniega, tās
nemaz nebija paaugušās lielākas. Līdzko martā nokusa atkārtoti
uzsnigušais sniegs, pavasara saule tās ātri vien sažāvēja (lejā).
 
   

Tas pats Austrijas agreņu trio, 2016.g. 17. martā jau sažuvis.

 Vēl par šo sugu skatiet mūsu divvalodīgajā (Lv+En) vietnē fungi.lv, konkrēti, šeit
 kā arī turienes papildlappusēs: milzīgas un sīciņas (šeit); ūdenī 'kuģojošas' (šeit).
 
 

Citādās