Vietnes sadaļas

"Citādās" sēnes

Kliņģerenes
 
 

Kliņģerenes (ja apskatām tikai Latvijā sastopamās sugas) ir uz zemes augošas, pēc formas cepurīšu sēnēm līdzīgas adateņsēnes (resp., tādas, kam sporas veidojas nokarenās adatiņās); visbiežāk nelielas, tomēr reizēm visai lielas (līdz 20 cm). Augķermeņa krāsojums ir siltos toņos: no gandrīz vai balta līdz oranžrūsganam. Viena suga ir bieži, cita retāk sastopama. Ēdamas, jaunas var uzreiz cept, vecākas rūgtuma novēršanai var būt jāpavāra.

 

Klikšķinot uz galerijas attēla vai sugas nosaukuma, var nokļūt pie sugas ilustrēta apraksta kādā no mūsu vietnēm - fungi.lv vai senes.lv. Pievērsiet uzmanību, ka vietnes fungi.lv sugu aprakstos līdzās galvenajai lappusei ir vēl papildlappuses ar fotoattēliem un skaidrojumiem!


Dzeltenā kliņģerene
Hydnum repandum
Parasti neliela, reizēm liela (20 cm). Bieži sastopama.

Rūsganā kliņģerene
Hydnum rufescens
Vienmēr neliela. Retāk sastopama.

 Citas kliņģerenes Latvijā nav droši konstatētas,
 taču, iespējams, vēl viena suga ir sastopama –
 Hydnum umbilicatum, kurai piemīt dziļa iedobe centrā: 

Atainota  Facebook  grupā
Mikologu biedrība & draugi

 Kliņģerenes gandrīz baltā krāsā, kas sastopamas Latvijā,
 tomēr nepārstāv sugu Hydnum albidum, kura sastopama 
 Ziemeļamerikā. Agrāk tās reizēm uzskatīja par dzeltenās 
 kliņģerenes t.s. balto varietāti (H. repandum var. albidum),
 bet mūsdienās arī tā vairs netiek nodalīta no pamatsugas.


Vēl no mūsu fotoarhīva

Uzņemot ļoti kontrastainā apgaismojumā, zemāk esošajos lielajos foto kliņģereņu augļķermeņi ir pārgaismoti. To patiesā krāsa ir redzama fotoilustrācijās pie sugas apraksta.

Gan dzeltenās kliņģerenes, gan rūsganās mēdz augt arī diezgan vēlā rudenī, kritušo lapu ieskautas (šeit: Amatas novadā, 2013. gada 19. oktobrī).

Dzeltenā kliņģerene reizēm aug pamatīgos baros, bet pavisam retos gadījumos tā pat izveido raganu apļus (šeit: neliela daļiņa no raganu apļa, kurš 
bija novērojams Salacgrīvas novadā 2020. gada 23. augustā; ietvert kadrā visu raganu apli nebija iespējams, jo traucēja turpat saaugusī veģetācija).

Uzņemot ļoti kontrastainā apgaismojumā, augstāk esošajos lielajos foto kliņģereņu augļķermeņi ir pārgaismoti. To patiesā krāsa ir redzama fotoilustrācijās pie sugas apraksta.

"Citādās" sēnes

 

Bekas

 

Lapiņsēnes

 

Piepes