Vietnes sadaļas

Piepes, sīkpiepes

Korķainā ozolpiepe
Daedalea quercina / Fomitopsis quercina
 

Liela (līdz ~20 cm plata, līdz ~5 cm bieza) pusapļveida formas daudzgadīga piepe ar gludu vai mazliet samtainu virspusi dzeltenīgā vai dzeltenbrūnā (vecumā pelēcīgā) krāsā, malā gaišāku; ar neregulārām labirintveida (vai pat gandrīz lapiņveida) porām; ar korķainu, vecumā koksnainu konsistenci. Aug uz dzīvu ozolu stumbriem to ievainojumos un uz atmirušas ozolu koksnes (reti - citu lapkoku). Izraisa brūno trupi. Bieži sastopama. Neēdama.

Balstoties uz pētījumiem molekulārā līmenī, 2024. gadā pārcelta uz apmalpiepju ģinti (Fomitopsis), taču latviski to joprojām dēvē (un acīmredzot turpinās dēvēt) vecajā vārdā.

Korķainās ozolpiepes virspuse ir gluda vai viegli samtaina, sākotnēji dzeltenīga vai dzeltenbrūna (un malā gaišāka), bet vecumā izbalē (sk. apakšā).

Korķainā ozolpiepe ir uzkrītoši bieza jau attīstības agrīnajās stadijās (šeit), bet uz vecumu tā dažkārt var sasniegt biezumā pat pilnus 5 centimetrus.

 
Korķainas ozolpiepes apakšpusē ir nevis kaut cik regulāras formas poras, bet sarežģīts "labirints"
no platām un dziļām, apmēram radiāli orientētam ejām, ļoti biezu starpsienu (1-3 mm) atdalītām.
Korķainās ozolpiepes labirintveidīgās poras ir ļoti
dziļas - paretam pat līdz pilniem 4 centimetriem!
 

 Korķainās ozolpiepes bieži aug grupās, t.sk. reizēm veidojot šādus savdabīgus vainagus ap celmiem (šeit: 13 eks.). Vecumā tās stipri izbalē (arī šeit).

   

Gadās, ka korķainās ozolpiepes (šeit: gana īpatnējas pēc formas)
izaug uz visai sen atmirušas, jau mehāniski apstrādātas koksnes.

 

Apmalpiepes

 
 
 

Piepes, sīkpiepes, klājpiepes

 
 
 

Bekas

 

Lapiņsēnes

 

Citādas