Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Aktualitātes-2020

Siltās ziemas pārsteigumi - vēl un vēl
Mycological findings in February and March 2020
 

Šajās lappusēs tiek atainoti interesantākie mikoloģiskie atradumi, kurus gadījies uziet mūsu fotogrāfam vai senes.lv sadarbības partneriem. Pretstatā agrākajām hronikām, vairs tikpat kā neatspoguļojam ikdienišķās norises sēņu valstībā, jo tās ik gadu ir vairāk vai mazāk līdzīgas.

 
Janvāris (no 01.01) Februāris – marts Aprīlis – maijs Jūnijs Jūlijs Augusts Septembris Oktobris Novembris


Īstai meteoziemai tā arī neiestājoties, februāra beigās un martā pārsteidza ne vien neparasti agras pavasara sēnes, bet pat daža vasarai tipiska sēne!

 

Austersēnei tuvu radniecīgā rievainā sanause normāli aug pavasara beigās, vasarā un rudenī. Taču šogad uz kādas kritalas Gaujas nacionālā parka
dienvidrietumu daļā jau 20. februārī bija skatāmi daži desmiti šīs sugas eksemplāru, tobrīd vēl pavisam maziņi, sīki vai pat ļoti sīciņi (attēlos ir lielākie).

 
 

Līdz 9. martam šīs pāragrās rievainās sānauses bija krietni paaugušās (tomēr ne tik daudz, lai iznāktu laika un sugas ziņā neparasta sēņu mērce!).

 
 

Par piederību tieši rievainajām sanausēm (nevis jau ierasti ziemīgajām
austeru sanausēm) skaidri liecināja arī kātiņš - visā garumā dziļi rievains,
sēnes nolaidenās lapiņas it kā līdz pašam substrātam (kritalai) turpinošs.

Arī kratera urnulai, turklāt cienījamu lielumu un vecumu jau sasniegušai,
9. marts ir neparasti agrīns datums. Diemžēl šī un vēl divas mazākas bija
vienīgās šajā atradnē, kurā 2016. gadā varēja saskaitīt aptuveni 100 eks.

 
 

Parastā bisīte šogad bija manīta pilnīgi nenormālā laikā - gan janvārī (sk. "Aktualitātes-2020"), gan februārī, taču tie bija tikai unikālii atgadījumi.
Toties martā, kas šai sugai joprojām ir neparasti agri, tā sāka parādīties jau biežāk, tiesa, pa atsevišķiem sīkiem eksemplāriem (šeit: 24. martā), līdz
mēneša pēdējos datumos dažiem sēņotajiem, kā liecina viņu ieraksti soctīklos, paveicās sastapt jau normāla izmēra augļķermeņus ievērojamā skaitā.

 

 
Janvāris (no 01.01) Februāris – marts Aprīlis – maijs Jūnijs Jūlijs Augusts Septembris Oktobris Novembris
 

Vietnes sadaļas