Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Aktualitātes-2020

Sēnes - jau no Jaungada dienas!
Mycological findings in January 2020
 

Šajās lappusēs tiek atainoti interesantākie mikoloģiskie atradumi, kurus gadījies uziet mūsu fotogrāfam vai senes.lv sadarbības partneriem. Pretstatā agrākajām hronikām, vairs tikpat kā neatspoguļojam ikdienišķās norises sēņu valstībā, jo tās ik gadu ir vairāk vai mazāk līdzīgas.

 
Janvāris (no 01.01) Februāris – marts Aprīlis – maijs Jūnijs Jūlijs Augusts Septembris Oktobris Novembris


 Jau jaunā gada pašā pirmajā dienā mežos, parkos, nebruģētajās ielu malās varēja sastapt diezgan daudzu sugu sēnes, sniegpārslu viegli nobārstītas.

 

Jaunā gada pirmajā dienā kā krāšņs svētku rotājums ne vienā vien vietā bija novērojami koksnes sēnes Exidiopsis effusa izraisītie ledusmati.
P.S. Anomāli siltajā 2020. gada ziemā laikapstākļi arī turpmāk visai bieži bija piemēroti šai parādībai, un ar saviem ledusmatu vērojumiem dalījās 
nepieredzēti liels skaits cilvēku no visdažādākajām Latvijas malām. (Šis attēls uzņemts jau dziļā vakara krēslā, tādēļ labāk rādām to melnbaltu.)

 
 

Kā parasti šādos laikapstākļos, pērnā gada nogalē bija izaugušas un, lielāka aukstuma neskartas, jauno gadu sagaidīja daudzas klijainās turzenes.

 
 

Ja vien nav stipra sala, joprojām svaigas vai pat vēl pavisam jauniņas samtainās ziemenes ir ikdieniška parādība gadumijā. Tā tas bija arī šogad.

 
 

Turpretī svaigas baltās ziemenes jaunā gada pirmajā dienā bija kaut kas neparasts, jo normāli šīs sēnes, neatbilstīgi nosaukumam, aug agrā rudenī.

Kā parasti, jaunā gada pirmajā dienā bija novērojamas arī receklenes un eksīdijas (par piepēm nerunājot!), tomēr mūsu fotogrāfs tās šoreiz ignorēja.

Īstai meteoroloģiskajai ziemai tā arī neiestājoties, janvāra otrā pusē uzradās pat daža pavasarim raksturīga sēne (sk. sadaļu "Aktualitātes-2020"),
nemaz nerunājot par tādām silto ziemu sēnēm kā, piemēram, oranžā puslocene.


 
Janvāris (no 01.01) Februāris – marts Aprīlis – maijs Jūnijs Jūlijs Augusts Septembris Oktobris Novembris
 

Vietnes sadaļas