Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Lapiņsēnes

Oranžā puslocene
Phyllotopsis nidulans
 

Uz trūdošas koksnes augoša neliela (caurmērs parasti 2-8 cm) lapiņsēne ar asimetrisku (nieresveida) cepurīti, kas piestiprināta tieši substrātam (bez kātiņa) vai ar rudimentāru kātiņu. Skaitās, ka aug vēlā rudenī, taču mūsu u.c. novērojumi rāda, ka vismaz tikpat bieži - ziemas atkušņos un ļoti agrā pavasarī. Sastopama pareti. Principā ir ēdama, tomēr reāli ēšanai netiek vākta nepatīkamās smaržas un nepadevīgās konsistences dēļ.

 
Foto:  sugas sēnes kā tādas Foto: ļoti daudz ziemas vidū Foto:  pat uz vecām durvīm!

Unikālos gadījumos oranžās puslocenes aug pat uz ķīmiski apstrādātas koksnes (pa labi un drusku augšup no durvju roktura). Foto 27. novembrī.

Oranžās puslocenes uz veco durvju ielāpa malām. Iegriezumā redzama tuvplānā to prāvāko sēņu grupiņa, kura lielajā foto ir tuvu kreisajai malai.

Nākamajā rudenī oranžās puslocenes saaugušas vēl raženāk. Fotografēts 5. decembrī. Turpretī ne ziemā, ne pavasarī tās šeit ne reizi neizauga.

Šajā neparastajā atradnē - uz vecām durvīm virs trīsstāvīgas daudzdzīvokļu mājas pagraba loga - oranžās puslocenes tika novērotas trīs gadus, līdz sapuvušās durvis tika aizvāktas. Tā kā jau pirmajā rudenī augļķermeņu bija ne mazums, ļoti iespējams, ka atradne bija pastāvējusi vēl agrāk.

 
Foto:  sugas sēnes kā tādas Foto: ļoti daudz ziemas vidū Foto:  pat uz vecām durvīm!
 

Dažādas parastas lapiņsēnes

 

Lapiņsēnes