Vietnes sadaļas

Lapiņsēnes

Smaržīgā zvīņene
Mālubālā zvīņene Pholiota heteroclita / Hemipholiota heteroclita  
 

Nelielu izmēru lapiņsēne (cepurītes diametrs līdz 5 cm, kātiņa garums apmēram tikpat) ar bālganu līdz okerdzeltenu, dažkārt asimetrisku cepurīti, kuru klāj šķiedrainas zvīņas (vidū - rūsganas, gar malu - fona krāsā) un kurai ilgi saglabājas ieritināta mala, un līku kātiņu, kuram augšdaļu apjož rudimentārs gredzens, bet vidu un lejasgalu klāj smalkas šķiedrainas zvīņas. Lapiņas sākumā krēmkrāsā, vēlāk pakāpeniski tumsnē līdz šokolādes brūnumam. Sēnes mīkstums ir balts un elastīgs, smaržo pēc augļiem. Aug lapkoku un jauktos mežos pārsvarā uz bērza koksnes. Skaitās ļoti reti sastopama, ierakstīta Aizsargājamo sugu sarakstā. Ēdama, taču minētā statusa dēļ to vākt ēšanai nevajadzētu.

 

Pirmo reizi Latvijā konstatējusi Inita Dāniele (Avota) 1994. gadā. Mūsdienās praktiski ik gadu tiek pamanīta kāda jauna atradne (vai pat divas un vairāk jaunas atradnes).

 
Foto:  kopskati Foto:  tuvplāni

Smaržīgā zvīņene parasti sastopama rudenī, kad sākas vai jau pilnā sparā rit lapkritis. (Šajā fotottēlā ir krietni palielināta!)

Smaržīgā zvīņene aug lapkoku un jauktos mežos uz dzīviem vai mirušiem bērziem (reti - citiem kokiem), parasti - pa vienai, retāk - mazos čemuros.

Šajos attēlos (augšā un apakšā) - tie paši smaržīgās zvīņenes eksemplāri, kas otrās rindas attēlos, tikai tuvpānā.

Smaržīgajai zvīņenei šķiedrainas zvīņas klāj gan cepurīti, gan kātiņu (izņemot pašu tā augšgalu).

Šīs lappuses foto ir no atradnes Gaujas Nacionālajā parkā pie Siguldas (pašā augšā) un atradnes Allažu apkaimē.
Pateicamies Vijai Vāverei, kura aizveda mūsu vietnes pārstāvi līdz smaržīgās zvīņenes atradnei Allažu apkaimē!

Foto:  kopskati Foto:  tuvplāni
 
Mālubālā zvīņene

Zvīņenes

 
 
 

Lapiņsēnes