Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Citādās 

Ravenela mutīne
Mutinus ravenelii
 

Ravenela mutīnei, tāpat kā citu ģinšu zemestaukiem, no sākotnējās "olas" strauji izaug garš kāts, kura galotni klāj lipīga un smirdīga masa (gleba), kas pievielina mušas, tā nodrošinot sēnes sporu izplatīšanu. Ravenela mutīnes sārtais kāts tipiski ir nepilnus 10 cm garš un 1 cm vai 1½ cm resns. Kāta galotne ir spilgti aveņsarkana (turpretī suņu mutīnei, par kuras atrašanu Latvijā nav pārliecinošu pierādījumu, - oranža), bet galotni klājošā gleba - pelēka vai zaļganbrūna, vēlāk tumšzaļa. Latvijā ir sastopama kopš pagājušā gadsmita vidus dārzos, parkos, kapsētās, zālājos (ne bieži).

 

Ravenela mutīne ir Ziemeļamerikas suga, kas Latvijā pirmo reizi pamanīta XX gs. otrās puses sākumā Pierīgā (Salaspils pagasta Aconē), taču toreiz kļūdaini noturēta par suņu mutīni (kura līdz šim tā arī nav Latvijā pārliecinoši konstatēta). Drīz atrasta pašā Rīgā (Šķirotavā, Zasulaukā u.c.), vēlāk arī plašākā Rīgas apkārtnē, lielākoties līdz ~35 km attālumam no centra. Pārējā valsts teritorijā ir uzieta visai retos gadījumos. Minētie fakti vedina domāt, ka sugas ieviešanās Latvijā sākusies no Rīgas, kur tā ievazāta ar kādu kravu no aizokeāna (vai no Eiropas valsts, kurā ieviesusies iepriekš).

 

Ravenela mutīnei, atšķirībā no parastajiem
vai Hadriana zemestaukiem, porainais kāts
ir sārts, bet kāta galotne ir aveņsarkana 
(kad palikusi bez t.s. glebas - sk. zemāk).

Ravenela mutīnei, salīdzinot ar "īstajiem" zemestaukiem,
porainais kāts ir visai neizturīgs un itin bieži deformējas,
ar glebu klātās galotnes smaguma iespaidots.  Bez tam,
tāpat kā citiem zemestaukiem, ir trausls un viegli nolūst.

 
 

Sākumā Ravenela mutīnei kāta galotni klāj pelēka vai zaļganbrūna gleba.

Vēlāk mušas, atlidojušas uz smaku, glebu noēd, atsedzot sarkano galotni. 

 

Ravenela mutīne pie mums sastopama nevis mežā, bet gan cilvēka pārveidotā vidē: dārzos, parkos, zālājos, kapsētās. Šajā foto, kurš uzņemts
Ziepniekkalna kapos, daži sēnes eksemplāri ir vēl "olas" stadijā, Citi - ar glebas atliekām kāta galotnē, vēl citi - jau palikuši pavisam bez glebas.

 

Salīdzinoši bieži Ravenela mutīne aug skaitliski prāvās un kompaktās grupās, cieši viena pie otras.

Tā kā Ravenela mutīne pārsvarā aug svešos dārzos, esam ļoti pateicīgi mūsu apmeklētajiem par atsūtītajiem foto:
Dacei un Uldim Mosāniem, Aivaram Grigorjevam, Rutai Stabingei.

Lielisks Ravenela mutīnes foto, kurš rāda tuvplānā tikko no "olas" izspraukušos kātu, atrodams portāla DELFI fotoalbūmu sadaļā, konkrēti, šeit.

 Parastie zemestauki
 (fungi.lv, jaunā logā)

Zemestauku
dzimta

Hadriāna zemestauki 
(fungi.lv, jaunā logā) 
 

Citādās