Vietnes sadaļas

Lapiņsēnes

Samtainā krimilde
  Lactarius vellereus / Lactifluus vellereus Baltā krimilde
 

Ļoti liela lapiņsēne (diametrs līdz ~25 cm) ar samtainu cepurīti, sākumā baltu, vēlāk brūnganiem plankumiem izraibinātu. Lapiņas ir diezgan atstatu viena no otras un izkārtotas pavisam regulāri (resp., neapraujas pusceļā vai nesaplūst kopā); sākumā ir baltas, ar laiku mazliet dzeltē. Kātiņš ir salīdzinoši īss un tīri balts. Ievainojumos bagātīgi izdala baltu piensulu, kura žūstot krāsu nemaina. Aug rudens pusē zem lapkokiem. Pēc mūsu vērojumiem, visai reti sastopama. Lai arī piensula nav rūgta, mīkstums tomēr ir sīvs, tāpēc kļūst ēdama tikai pēc ilgstošas novārīšanas, plus vēl mērcēšanas aukstā ūdenī.

 

Atzīta par patstāvīgu suga tikai mūslaikos (pamatojoties, cita starpā, uz pētījumiem molekulārā līmenī), proti, ir atdalīta no baltās krimildes, kurai cepurītes virsa ir mazāk samtaina, lapiņu izkārtojums - ne tik regulārs, bet piensula - rūgta.

Samtainās krimildes cepurīte patiešām ir samtaina (jūtamāk nekā baltajai krimildei, par citām nemaz nerunājot); samtainums ir nojaušams pat vizuāli!

Samtainās krimildes cepurīte var būt ļoti liela - līdz ~25 cm diametrā (šeit ir mazāka). Sākumā tā ir balta, bet vēlāk - brūnganu plankumu izraibināta.

Samtainajai krimildei lapiņas ir, salīdzinot ar vizuāli līdzīgo sīvo krimildi, diezgan atstatas viena no otras, un, atšķrībā no vēl līdzīgākās baltās krimildes,
izkārtotas pavisam regulāri (resp., nemēdz aprauties vēl pusceļā no kātiņa uz cepurītes malu vai arī kaut kur saplūst kopā ar blakusesošām lapiņām).
Kātiņš ir salīdzinoši īss un resns, tīri balts.

Šīs lappuses foto ir no atradnes Moricsalas dabas rezervātā. Uzņemot kolektīva pasākuma steigā, nebija izraudzīta sižetam piemērotākā fotoierīce un atbilstošākie iestatījumi.
Attēlu sākotnējās pēcapastrādes gaitā gan ir izdevies restaurēt dabiskos krāsu toņus pašām sēnēm, tomēr apkārtnes atainojumā ir palikusi daža tonalitātes u.c. neprecizitāte.

 

Krimildes

Baltā krimilde
 
 

Lapiņsēnes