Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Lapiņsēnes

Baltā krimilde
  Lactarius bertillonii Sīvā krimilde
 

Ļoti liela lapiņsēne (diametrs līdz ~25 cm) ar baltu cepurīti, sākumā viegli samtainu, bet vēlāk kailu ar gaiši brūnganiem plankumiem. Lapiņas ir diezgan atstatas viena no otras, sākumā baltas, ar laiku kļūst okerdzeltenīgas vai pat sarkanīgas un ar uzkrītošiem brūniem plankumiem. Kātiņš ir salīdzinoši īss un balts. Ievainojumu vietās bagātīgi izdala baltu piensulu, kura žūstot krāsu nemaina. Aug rudens pusē zem bērziem. Sastopama pabieži, tomēr ievērojami retāk nekā sīvā krimilde. Tā kā piensula ir rūgta, bet mīkstums ir sīvs, kļūst ēdama tikai pēc ilgstošas novārīšanas, plus mērcēšanas aukstā ūdenī.

 

Mūslaikos, pamatojoties, cita starpā, uz pētījumiem molekulārā līmenī, no agrāk par balto krimildi dēvētās sugas ir izdalīta vēl cita - samtainā krimilde (Lactarius vellereus), kurai cepurītes virsa ir samtaināka, lapiņu izkārtojums - regulārāks, piensula nav rūgta (taču mīkstums tāpat ir sīvs). Pēc mūsu vērojumiem, tā ir daudz retāk sastopama nekā baltā krimilde.

Baltās krimildes cepurīte diezgan ilgi ir patiešām balta. Tikai vēlāk uz tās sāk parādīties gaiši brūngani plankumi (zemāk).

Baltajai krimildei, atšķirībā no citām līdzīgas krāsas krimildēm (ja neskaita samtaino krimildi), cepurīte ir nedaudz samtaina.

Baltajai krimildei, atšķirībā no citām līdzīgas krāsas krimildēm (ja neskaita samtaino), lapiņas ir izvietotas samērā retināti.

Baltajai krimildei, atšķīrība no itin visām citām, lapiņas ir izkārtotas salīdzinoši neregulāri 
- daža izbeidzas vēl pusceļā no kātiņa uz cepurītes malu, citas kaut kur sakļaujas kopā.
Baltās krimildes apakšpusi, resp., lapiņu kopumu jau samērā agri izraibina brūni plankumi.

 

Krimildes

Sīvā krimilde
 

Lapiņsēnes