Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Citādās 

Svītrainā zemeszvaigzne
Šmidela zemeszvaigzne Geastrum striatum Biezstaru zemeszvaigzne
 

Svītrainā zemeszvaigzne, līdzīgi citām zemeszvaigznēm, ir kā neliels pūpēdis ar papildu ārējo apvalku, kurš plīstot un atveroties sadalās daivās, tā piešķirdams šai sēnei zvaigžņveidīgu izskatu. Sarkanajā grāmatā un Aizsargājamo sugu sarakstā iekļautā svītrainā zemeszvaigzne ir viena no sīkākajām Latvijā sastopamajām zemeszvaigznēm: augļķermeņa diametrs, mērot starp daivu galiem, ir tikai 3-6 cm. Sugas uzkrītošākā pazīme: iekšējam, sporas saturošajam apvalkam ir diezgan garš kāts un lejup vērsta "apkakle" ar asu malu. Ārējais apvalks ir ādains, parasti saplaisājis. Svītrainās zemeszvaigznes paretam aug dažādos (gan skuju, gan lapu koku) mežos, parkos, kapsētās, dārzos u.c. pa vienai vai nelielās grupās.

 

Pirmo reizi Latvijā konstatējis F.E. Štolls 1916. gadā Rīgā. Vēlāk uzieta vēl pavisam nedaudzās vietās, kuras gandrīz visas atrodas Rīgas tuvumā.

Svītrainajai zemeszvaigznei ir pagarš kāts un lejup vērsta "apkakle" ar asu malu,
bet ārēja apvalka daivām iekšpuse (augšējā virsma) parasti ir stipri saplaisājusi.

Svītrainās zemeszvaigznes nereti aug grupā (šeit redzamā trijotne, kura bija daļa no lielākas grupas, - dzīvžoga iekšienē).

Šīs lappuses foto ir no mūsu uzietas atradnes Rīgā, Ziepniekkalna kapu ziemeļrietumu malā (nākotnē pievienosim citus foto no šīs atradnes).

Zemes-
zvaigznes

 
 
Šmidela zemeszvaigzne

Citādās 

Biezstaru zemeszvaigzne