Vietnes sadaļas

Lapiņsēnes

Dzeltenā graudcepurīte
  Cystoderma amianthinum Smakojošā graudcepurīte
 

Maza (diametrs 2-5 cm) lapiņsēne ar smalki graudainu un starveidā rievotu dzeltenu cepurīti, kurai gar malu ir bārkstainas daļējā plīvura atliekas; ar sākumā baltām, vēlāk dzeltenīgām lapiņām, kuras ir cieši viena pie otras; ar kātiņu cepurītes krāsā, virs gredzena gludu, bet zem - graudainu; ar necilu (saplaisājušu), ātri izzūdošu gredzenu. Aug rudens pusē (līdz pat novembrim) skujkoku mežos, tipiski - grupās. Bieži sastopama. Ēdama.

Dzeltenajai graudcepurītei cepurīte visbiežāk ir zeltaini dzeltena. Lapiņas ir cieši viena pie otras, sākumā vēl pavisam baltas,
tad dzeltenīgas. Kātiņš augšdaļā ir gluds, lejasdaļā - graudains. Šīs sēnes aug rudens pusē skujkoku mežos, tipiski - grupās.

Dažkārt dzeltenās graudcepurītes cepurīte tomēr ir diezgan blāvi, pat mazliet pelēcīgi dzeltena. Neatkarīgi no krāsojuma tā,
atbilstoši sugas nosaukumam, ir tik tiešām smalki graudaina - taču tik smalki, ka to var īsti saskatīt tikai no maza attāluma.

Dzeltenās graudcepurītes cepurīte ļoti bieži ir starveidā rievota (bet atsevišķos retos gadījumos - mazliet arī šķērsvirzienā).

Dzeltenā graudcepurīte reizēm izaug vienpata, tomēr biežāk - nelielā izretinātā grupā.
Tik liela, cieša un turklāt gar vienu taisnu līniju izkārtota grupa kā šeit ir ārkārtīgi reta!

Dzeltenajai graudcepurītei kādu laiku vēl saglabājas atliekas no plīvura, kurš sākumā
bija aizsedzis lapiņas: sīkas baltas bārkstis gar cepurītes malu un necils gredzens ap
kātiņu; abi veidojumi drīz vien izzūd.  Virs gredzena kātiņš ir gluds, zem - graudains.

 

Graudce-
purītes 

Smakojošā graudcepurīte
 
 

Lapiņsēnes