Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   
Īpaši indīgās sēņu sugas
The most poisonous mushrooms
 

Šajā galerijā atlasītas pašas indīgākās Latvijā sastopamās sēnes - tās, kuru ieēšanai neizbēgami sekos smaga saindēšanās, ne vienā vien gadījumā - ar paliekošiem veselības bojājumiem, vai pat iestāsies nāve. Rūpīgi ielāgojiet šīs sugas, pirms posties uz mežu ar sēņu grozu!

 

Klikšķinot uz galerijas attēla vai sugas nosaukuma, var nokļūt pie sugas ilustrēta apraksta kādā no mūsu vietnēm - fungi.lv vai senes.lv. Pievērsiet uzmanību, ka vietnes fungi.lv sugu aprakstos līdzās galvenajai lappusei ir vēl papildlappuses ar fotoattēliem un skaidrojumiem!
Zaļā mušmire
Amanita phalloides
Indīgākā sēne pasaulē: daži desmiti gramu ir nāvējoši - neglābjami sabojā aknas un nieres. Turklāt simptomi parādās tikai 8-30 h pēc apēšanas, kad ir jau par vēlu.
Baltā mušmire
Amanita virosa
Indīgumā pavisam mazliet atpaliek no zaļās mušmires un iedarbojas gluži tāpat - smagi bojā aknas un nieres. (Šī sēne izrādījās liktenīga dažiem cilvēkiem 2010.g.).
Sarkanbrūnā tīmeklene
Cortinarius orellanoides
Iedarbojas diezgan līdzīgi zaļajai un baltajai mušmirei, tikai līdz simptomu sajušanai var paiet pat 2 nedēļas! Par laimi, pie mums šī tīmeklene ir ļoti reti sastopama.Sarkanā mušmire
Amanita muscaria
Visizplatītākā mušmire, tomēr nebūt ne pati indīgākā - lai saindēšanās būtu letāla, ir jāapēd pāris kilogramu.
Brūnā mušmire
Amanita regalis
Iedarbojas tāpat kā sarkanā mušmire un apmēram tik- pat stipri. Sastopama retāk nekā panteru vai sarkanā.
Panteru mušmire
Amanita pantherina
Iedarbojas līdzīgi sarkanajai mušmirei, taču spēcīgāk. Ir diezgan viegli sajaucama ar ēdamo pelēko mušmiri!Patujāra šķiedrgalvīte
Inocybe erubescens
Iedarbojas līdzīgi sarkanajai mušmirei, taču desmitiem reižu spēcīgāk. Sastopama pavasarī, vasaras sākumā.
Apmalotā ķiverene
Galerina marginata
Iedarbojas ļoti līdzīgi zaļajai un baltajai mušmirei, tikai vājāk. Izskats stipri dažāds. Sastopama rudens pusē.
 
 
Šeit atlasītas sēnes nebūt nav vienīgās indīgās! Turklāt gana bieži sastopamas vēl tādas, kuru lietošana var reizi pēc reizes beigties laimīgi, bet tad sekot smaga, varbūt pat nāvīga saindēšanās: vai nu indīgo vielu uzkrāšanās dēļ, vai arī sakarā ar sēņu apstrādes režīma pārkāpumu.
 

Stipri indīgas, tomēr nosacīti ēdamas

Šajā kategorijā ieskaitāmas divas bisītes - parastā un dižā. Patiešām, no vienas puses, tās ir stipri indīgas, tā ka pasaulē reģistrēti pat letāli iznākumi. No otras puses, tajās esošie toksīni, atšķirībā no citu sēņu (piem., mušmiru) toksīniem, karstumā noārdās, un to atliekas var tikt izvadītas ārā no sēnes. Tādējādi pēc pareizas termiskās apstrādes bisītes kļūst ēdamas. Taču jārēķinās, ka pareizā apstrādes procesa pārkāpums paviršības vai nejaušības dēļ var izraisīt nopietnu saindēšanos. Tādēļ šo bisīšu sugu ievākšana un lietošana uzturā tomēr ir saistīta ar zināmu risku, no kura visdrošāk būtu izvairīties.

 


Parastā bisīte
Gyromitra esculenta
Agra pavasara sēne, bieži sastopama.
Dižā bisīte
Gyromitra gigas
Agra pavasara sēne, pareti sastopama.
 

Citi Tīmekļa resursi par indīgajām sēnēm

VIDEO: "Indīgās sēnes un ogas"* (Latvijas Dabas muzejs, kopējais ilgums 7:37, no tā par sēnēm 4:14)

VIDEO: "Lasiet tikai zināmas sēnes" (LTV Panorāmas saruna ar toksikologu R. Stašinski, ilgums 4:23)

* Videosižetā ir sīkas, lietas būtību nemainošas neprecizitātes dažos sēņu nosaukumos (piem., sērsēnes nosauktas par sērsnenēm)


Galerija papildināta 18.03.2017

Vietnes sadaļas

 

Titullappuse