Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Lapiņsēnes

Spīgulītes
 
 

Spīgulītes ir nelielas vai mazas lapiņsēnes, kuras ir radniecīgas tintenēm, tomēr, atšķirībā no tām, nepiedzīvo pašnoārdīšanos melnā škidrumā. Tām tipiskas ir plānas cepurītes, slaidi dobi kātiņi gaišos toņos, tumšas sporas. Taču kopumā ir pēc izskata stipri atšķirīgas un daudzveidīgas. Aug lielākoties ar trūdvielām bagātās vietās no vēla pavasara līdz pat rudenim. Dažas ir ļoti bieži, citas reti sastopamas. Pārsvarā neēdamas.

Balstoties uz pētījumiem molekulārā līmenī, dažas sugas no spīgulīšu ģints (Psathyrella spp.) tagad ir pārceltas uz citām, jaunām ģintīm (Parasola spp., Lacrymaria spp.); attiecīgi mainījušies sugu latīniskie nosaukumi (jaunie doti pēc slīpsvītras). Latviskie nosaukumi šīm ģintīm nav izdomāti, tā ka mums visas spīgulītes joprojām ir spīgulītes.

 

Klikšķinot uz galerijas attēla vai sugas nosaukuma, var nokļūt pie sugas ilustrēta apraksta kādā no mūsu vietnēm - fungi.lv vai senes.lv. Pievērsiet uzmanību, ka vietnes fungi.lv sugu aprakstos līdzās galvenajai lappusei ir vēl papildlappuses ar fotoattēliem un skaidrojumiem!
Kandola spīgulīte
Psathyrella candoleana
Maza (Ø < 5 cm), ar cepurīti, kurai malā ir pārslainas bārkstis un kura mitra ir okerdzeltena, sausa - balta.
Smailā spīgulīte
Psathyrella conopilus / Parasola conopila
Maziņa (
Ø < 3½ cm), ar smailu cepurīti, kura mitra ir tumšbrūna, sausa - apmēram smilškrāsā. Aug baros.
Samtainā spīgulīte
Psathyrella lacrymabunda / Lacrymaria lacrimabunda
Neliela (Ø < 7 cm), ar rūsas vai zaļgani brūnu samtainu cepurīti un melnām lapiņām, kurām ir baltas šķautnes.

 Pavisam Latvijā sastopamas vismaz 35 spīgulīšu sugas 
 (ieskaitot tās, kuras tagad ir pārceltas uz citām ģintīm un dzimtām).


Vēl no mūsu fotoarhīva

Neparasti samtaina (vai bārkstaina?) un neparasti koša samtainā spīgulīte Gaujas Nacionālajā parkā, senlejas nogāzē lejpus Velnalas (2017. gadā).

Kandola spīgulīte Gaujas Nacionālajā parkā virs Vējupītes straujajiem ūdeņiem (2010. gadā). Tā bija izaugusi pašā gultnes stāvkrastā!

Lapiņsēnes