Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Lapiņsēnes

Samtainā spīgulīte
Smailā spīgulīte Psathyrella lacrymabunda  
 

Neliela lapiņsēne (caurmērs līdz 7 cm) ar pūkainu vai smalki zvīņainu cepurīti rūsas vai iezaļgani brūnā krāsā un ar bārkstainu krēmkrāsas maliņu. Cieši izvietotās lapiņas sākumā ir dzeltenīgas, bet vēlāk kļūst pelēkbrūnas vai melnas, taču ar balti pārslainām šķautnēm un šķidruma pilieniņiem. Kātiņš ir elastīgs, gaiši dzeltenīgs ar tumšākām šķiedrām un izzūdošu gredzenu. Aug no vēla pavasara līdz rudens sākumam lapukoku mežu malās, ceļmalās, zālājos u.tml. vietās. Ne īpaši bieži sastopama. Neēdama.

Samtainajai spīgulītei cepurīte ir patiešām samtaina (pūkaina vai smalki zvīņaina) ar bārkstainu gaišu maliņu, kura ir īpaši uzkrītoša pieaugušai sēnei.

Samtainās spīgulītes lapiņas vecumā ir pelēkbrūnas vai melnas, bet ar balti pārslainām šķautnēm. Kātiņu apjož melnas skrandainas gredzena atliekas.

Šīs lappuses foto ir no atradnēm gan ārpilsētas meža malā (augšā pa labi un apakšā pa kreisi), gan urbanizētas piepilsētas zālājā (apakšā pa labi), gan kapsētā (augšā pa kreisi).

Neparasti samtainas (drīzāk pat bārkstainas!) un neparasti košas samtainās spīgulītes lielizmēra foto ciešā tuvplānā sk. šīs ģints pārskata lappusē!

Spīgulītes

 
 
Smailā spīgulīte

Lapiņsēnes