Vietnes sadaļas

Lapiņsēnes

Pundurkamolenes
 

Pundurkamolenes ir vēsajos gadalaikos uz koksnes augošas lapiņsēnes ar pavisam īsu un līku kātiņu (vai pat pilnīgi bez tā) un ar izteikti asimetrisku cepurīti. Izmēros mazas līdz nelielas (atkarībā no sugas), aug pārsvarā grupās vai ciešo baros. Daža pundurkamolene ir ēdama, tomēr vairākumā ne.

Balstoties uz pētījumiem molekulārā līmenī, viena pundurkamoleņu ģints (Panellus) suga, proti, vēlā pundurkamolene, ir mūsdienās pārcelta uz jaunu ģinti (Sarcomyxa). Taču šai ģintij vēl nav sava latviskā nosaukuma, tāpēc mums šī suga joprojām ir un paliek vēlā pundurkamolene. (Mainītais latīniskais nosaukums ir dots pēc slīpsvītras.)

 

Klikšķinot uz galerijas attēla vai sugas nosaukuma, var nokļūt pie sugas ilustrēta apraksta kādā no mūsu vietnēm - fungi.lv vai senes.lv. Pievērsiet uzmanību, ka vietnes fungi.lv sugu aprakstos līdzās galvenajai lappusei ir vēl papildlappuses ar fotoattēliem un skaidrojumiem!
Vēlā pundurkamolene
Panellus serotinus / Sarcomyxa serotina
Savā ģintī lielākā. Aug pavēlā rudenī, arī siltās ziemās.
Maigā pundurkamolene
Panellus mitis
Sastopama pavēlā rudenī grupās uz skujkoku kritalām.
Sūrā pundurkamolene
Panellus stipticus
Aug pavēlā rudenī, saglabājas līdz pavasarim vai ilgāk.
 
 
Izplestā pundurkamolene
Panellus ringens
Sastopama no pavēla rudens līdz ļoti agram pavasarim.

 Latvijā konstatēta vēl viena pundurkamolene:
 violetā pundurkamolene (Panellus violaceofulvus).


Vēl no mūsu fotoarhīva
 

Sūro pundurkamoleņu čemurs, nākamajā pavasarī vizuāli izteiksmīgāks pat nekā rudenī (GNP, Siguldas pagastā pie Ragankatla, 2019.g. 18. marts).

Lapiņsēnes