Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Citādās 

Safrāna zarvālene
  Ramariopsis crocea  
 

Safrāna zarvālene ir sīka (līdz 2-3 cm augsta) koraļļveidīga sēne oranždzeltenos toņos. Izceļas ar skaidri saskatāmu kātiņu un vairākkārtīgu U-veida zarošanos, noapaļotām zaru galotnēm. Mēdz augt rudens pusē lapukoku un jauktos mežos uz augsnes pa vienai vai grupās. Domājams, ka ir ļoti reti sastopama: atrasta tikai piecās vietās. Neēdama.

 

Pirmo reizi Latvijā konstatējusi Julita Kluša (apstiprinājusi Inita Dāniele), pētot Ivara Leimaņa atradumu 2016. gada 26. augustā Siguldas pilsētas administratīvajā teritorijā, mežā uz dienvidrietumiem no Krimuldas. Septembra sākumā Edgars Mūkins atpazinis šo sugu arī fotogrāfiju sērijā, kuru bija uzņēmis jau 14. augustā Rīgā, Ziepniekkalna kapos. Tie paši pētnieki vēlāk uzgājuši vēl četrās vietās: divās - Vidzemē, pa vienai - Latgalē un Kurzemē (sk. atradnes).
 
Safrāna zarvālenēm raksturīga ir kātiņa esamība un vairākkārtīga U-veida zarošanās, visizteiktāk - augšdaļā.
(Abās fotogrāfijās ir viens un tas pats zarvālenes eksemplārs, vienīgi uzņemts nedaudz atšķirīgos rakursos.)
Cits raksturīgi sazarots eksemplārs.
Abi divi ir arī panorāmattēlā zemāk.
 

Raksturīgais zarojums safrāna zarvālenēm ir attīstījies jau tad, kad tās ir vēl jaunas un labi ja 1 cm augstas. Pieaugušas tās var sasniegt pāris cm.

 

Kaut kādos īpaši labvēlīgos apstākļos, par kuru dabu mums nav nekas zināms, safrāna zarvālenes mēdz veidot šādus īzcili daudzžuburainus čemurus.

Safrāna zarvālenes nereti aug grupās, reizēm skaitliski prāvās (rūpīgi ieskatoties attēlā, tur tās saredzamas desmitiem), tomēr reizēm - arī pa vienai.

Šīs lappuses foto ir no mūsu uzietām atradnēm Rīgā, Ziepniekkalna kapos un Gaujas Nacionālajā parkā pie Krimuldas (pie senlejas paša krasta, ne bij. mežaparka dziļumā).

 

Zarvālenes

 
 
 

Citādās