Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

1.reizi atrastās 

Smadzeņveida receklene Latvijā
Pārslainās bekas blāvā var. Tremella encephala Rūsganā lāpstenīte
 

Smadzeņveida receklene ir želejveidīga sēne, kas vēsā mitrā laikā mēdz augt uz skujukoku kritalām. Plašāk par šo sugu, ieskaitot 9 lielus foto, sk. mūsu divvalodīgajā vietnē fungi.lv, konkrēti, šeit.

 

Pašus pirmos sugas eksemplārus pamanīja Zanda Mūkina 2004. gada 28. martā Rīgā, Mežaparkā pie kādreizējā Bērnu dzelzceļa gala stacijas. Sēnes auga uz divām nelielām, nesen nolūzušām priedītēm. Nedaudz vēlāk Dr.biol. Edgars Vimba apstiprināja, ka jaunatrastā suga tiešām ir Tremella encephala. Tā paša gada 31. oktobrī Inita Dāniele atrada šīs sugas sēni arī Valmieras rajona Naukšēnu pagastā.

 

Sekojošajos gados, pateicoties vien nedaudziem aktīviem novērotājiem, smadzeņveida receklene ir atrasta vairākos desmitos vietu (skujukoku mežos). Lielākā daļa atradņu bijušas uz nelielu priedīšu kritalām, daudz retāk - uz nelielu eglīšu kritalām. Dažkārt daudzas smadzeņveida recekleņu grupas vienuviet ir uzietas pēc meža ciršanas atstātos priežu zaru klājienos (Edgars Mūkins pie Silciema). Visagrākais novērojums rudenī ir fiksēts 6. oktobrī (E.M.), visvēlākais pavasarī - 3. jūnijā (J.Kluša).

  
Sīkāk sugas agrīnie atradumi Latvijā ir izklāstīti mūsu vietnē šeit.
 

Pirmās Latvijā atrastās smadzeņveida receklenes.
Vairāk un lielākus foto sk. fungi.lv, konkrēti, šeit.

Pārslainās bekas blāvā var.

1.reizi atrastās 

Rūsganā lāpstenīte